Čechů ubývá, více obyvatel má země hlavně díky imigraci Ukrajinců | E15.cz

Čechů ubývá, více obyvatel má země hlavně díky imigraci Ukrajinců

Václavské náměstí
Václavské náměstí
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Počet obyvatel ČR se v prvním pololetí zvýšil o 18.841 na 10,669 milionu lidí. Veškerý přírůstek zajistila zahraniční migrace, které vévodí občané Ukrajiny. Více lidí zemřelo, než se narodilo. Vyplývá to z předběžných údajů, které zveřejnil Český statistický úřad.

Ze zahraničí přišlo do Česka v prvním pololetí více než 34.000 lidí, přes 13.000 obyvatel naopak odešlo. Stěhováním se tak populace České republiky zvětšila o 20.942 osob. „Přes 40 procent tohoto salda tvořili občané Ukrajiny, kterých se přistěhovalo 11,7 tisíce a naopak vystěhovalo 3,1 tisíce,“ uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické ČSÚ. Ukrajinci převažovali jak mezi přistěhovalci, tak vystěhovalými.

Ke zvýšení počtu obyvatel Česka přispěli kromě Ukrajinců hlavně Slováci a občané Ruska a Rumunska. „Naše země je pro cizince atraktivní díky extrémně nízké nezaměstnanosti a rostoucím mzdám,“ uvedl hlavní ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček. Dodal, že pokud bude počet obyvatel růst stejným tempem i nadále, bude mít Česko do deseti let 11 milionů obyvatel.

Za šest měsíců letošního roku se v Česku narodilo 54 735 dětí, téměř o 1800 méně než loni. Podíl dětí narozených mimo manželství, který loni poprvé po dvaceti letech klesl, se v letošním prvním pololetí meziročně dále snížil na 48,2 procenta. Nejvíce miminek, více než jednu pětinu, přivedly na svět ženy ve věku 29 až 31 let.

Meziročně klesl také počet zemřelých, a to o necelých 1600 na 56 836 lidí. Nejvíce zemřelých bylo ve věku 85 až 89 let.

Mírně přibylo sňatků. Od začátku roku do konce června jich bylo 22 433, o necelých šest stovek více než ve stejném období loňského roku. Počet rozvodů naopak meziročně klesl o 161 na 12 155 případů.

Nejlidnatějším krajem zůstávají střední Čechy, které na konci června měly 1 377 179 obyvatel. Za první pololetí tak do regionu přibylo 7847 lidí, což byl nejvyšší přírůstek z celé země. Nejméně lidí žije v Karlovarském kraji, 294 794. Karlovarský kraj byl zároveň jedním z pěti regionů, kde se počet obyvatel v první polovině roku snížil. V poměru k počtu obyvatel byl pokles nejvýraznější v Moravskoslezském kraji.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video