Čechů ubývá, více obyvatel má země hlavně díky imigraci Ukrajinců | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Čechů ubývá, více obyvatel má země hlavně díky imigraci Ukrajinců

Čechů ubývá, více obyvatel má země hlavně díky imigraci Ukrajinců
Václavské náměstí
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Počet obyvatel ČR se v prvním pololetí zvýšil o 18.841 na 10,669 milionu lidí. Veškerý přírůstek zajistila zahraniční migrace, které vévodí občané Ukrajiny. Více lidí zemřelo, než se narodilo. Vyplývá to z předběžných údajů, které zveřejnil Český statistický úřad.

Ze zahraničí přišlo do Česka v prvním pololetí více než 34.000 lidí, přes 13.000 obyvatel naopak odešlo. Stěhováním se tak populace České republiky zvětšila o 20.942 osob. „Přes 40 procent tohoto salda tvořili občané Ukrajiny, kterých se přistěhovalo 11,7 tisíce a naopak vystěhovalo 3,1 tisíce,“ uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické ČSÚ. Ukrajinci převažovali jak mezi přistěhovalci, tak vystěhovalými.

Ke zvýšení počtu obyvatel Česka přispěli kromě Ukrajinců hlavně Slováci a občané Ruska a Rumunska. „Naše země je pro cizince atraktivní díky extrémně nízké nezaměstnanosti a rostoucím mzdám,“ uvedl hlavní ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček. Dodal, že pokud bude počet obyvatel růst stejným tempem i nadále, bude mít Česko do deseti let 11 milionů obyvatel.

Berou domy, auta i lidské životy. Prohlédněte si nejničivější hurikány, které kdy zasáhly USA

Za šest měsíců letošního roku se v Česku narodilo 54 735 dětí, téměř o 1800 méně než loni. Podíl dětí narozených mimo manželství, který loni poprvé po dvaceti letech klesl, se v letošním prvním pololetí meziročně dále snížil na 48,2 procenta. Nejvíce miminek, více než jednu pětinu, přivedly na svět ženy ve věku 29 až 31 let.

Meziročně klesl také počet zemřelých, a to o necelých 1600 na 56 836 lidí. Nejvíce zemřelých bylo ve věku 85 až 89 let.

Zeman krájí obyvatelstvo napůl, říká spoluautor petice proti prezidentovi Fedor Bruoth

Mírně přibylo sňatků. Od začátku roku do konce června jich bylo 22 433, o necelých šest stovek více než ve stejném období loňského roku. Počet rozvodů naopak meziročně klesl o 161 na 12 155 případů.

Nejlidnatějším krajem zůstávají střední Čechy, které na konci června měly 1 377 179 obyvatel. Za první pololetí tak do regionu přibylo 7847 lidí, což byl nejvyšší přírůstek z celé země. Nejméně lidí žije v Karlovarském kraji, 294 794. Karlovarský kraj byl zároveň jedním z pěti regionů, kde se počet obyvatel v první polovině roku snížil. V poměru k počtu obyvatel byl pokles nejvýraznější v Moravskoslezském kraji.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!