Češi tráví v práci více času než Němci, mzdu ale mají třetinovou

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: Michael Tomeš_E15

Ilustrační foto
2
Fotogalerie
Obyvatelé Česka porovnání s Němci tráví v práci více času, jsou méně produktivní a pracují za třetinovou mzdu. Vyplývá to z analýzy ekonoma Aleše Michla pro společnost Anect. V ohledu zavádění nových technologií, které jsou spojovány s růstem produktivity práce, si podle něj ale Česko nestojí špatně, ochota českých firem přijímat technologické inovace se pohybuje na úrovni 90 procent Německa.

Češi v průměru stráví v práci zhruba o 14 procent víc času než Němci, kteří odpracují v průměru 35 hodin za týden. V Česku přes sedm procent pracovníků pracuje více než 50 hodin týdně. Navzdory vyššímu počtu odpracovaných hodin se ale podle analýzy průměrná mzda v Česku pohybuje na 30 procentech německé mzdy. Průměrná mzda v Česku v loňském čtvrtém čtvrtletí poprvé překonala hranici 30 tisíc korun, meziročně vzrostla o osm procent na 31 646 korun.

Produktivita práce v přepočtu na počet odpracovaných hodin je v Česku ve srovnání s Německem na 59 procentech, produktivita práce na zaměstnance je 77 procent německé úrovně. Podobně jsou na tom Češi v porovnání s USA. "Žádný strom nemůže růst do nekonečna, a pokud spolu s růstem mezd neporoste i produktivita práce, ztratíme svou konkurenceschopnost na trhu a některé firmy to vůbec neustojí," upozornil Michl.

Nárůst produktivity práce je spojován především se zaváděním nových technologií, kde se ochota českých firem pohybuje na 89 procentech Německa a 85 procentech USA. To, že firma nakoupí nejnovější technologie, ještě ale nemusí znamenat, že tím zvýší svou produktivitu práce, uvedl obchodní ředitel společnosti Anect Pavel Zaal. "Základním předpokladem toho totiž je, aby zaměstnanci firmy tyto technologie skutečně začali efektivně využívat. K tomu jim ale nepostačí jen samotné technické vybavení, potřebují také lepší edukaci a podporu ze strany zaměstnavatele," dodal.

Moderní nástroje pro digitální spolupráci mohou přispět ke zvýšení produktivity práce například tím, že sníží potřebu dojíždění na osobní setkání. Řadu věcí díky nim zvládnou pracovníci vyřídit z domácí kanceláře nebo na cestách, uvedl Jan Račanský z firmy Anect, která se zaměřuje na dodávku komplexních IT řešení. "Firmy ovšem zároveň musejí být ochotné tyto flexibilní formy spolupráce svým zaměstnancům umožnit," dodal.