Česká ekonomika loni zpomalila na tři procenta, potvrdila zpřesněná data Českého statistického úřadu | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Česká ekonomika loni zpomalila na tři procenta, potvrdila zpřesněná data Českého statistického úřadu

ČTK

Zpřesněná data potvrdila loňské zpomalení růstu české ekonomiky na tři procenta z předloňských 4,5 procenta. Vyplývá to z informací, které zveřejnil Český statistický úřad. Statistici ale mírně upravili odhad růstu hrubého domácího produktu za samotné čtvrté čtvrtletí. Podle předběžného odhadu z února činil meziroční růst 2,9 procenta, zatímco podle dnešních informací dosáhl jen 2,8 procenta.

I navzdory snížení odhadu růstu bylo poslední čtvrtletí jedním z nejsilnějších období loňského roku. Výraznějšího meziročního posílení dosáhlo české hospodářství jen v prvním čtvrtletí, kdy růst činil 4,2 procenta.

K celoročnímu růstu tuzemské ekonomiky v roce 2018 přispěla podle statistiků domácí poptávka, a to hlavně investice. Loni směřovaly investice zejména do staveb, strojního vybavení či dopravních prostředků.

Akcie, měny & názory Petra Zahradníka: Buďme připraveni

Ve srovnání s rokem 2017 byl však loňský růst ekonomiky pomalejší jak z pohledu celého roku, tak za samotné čtvrté čtvrtletí. V posledním čtvrtletí roku 2017 totiž HDP vzrostl meziročně o rovných pět procent.

V mezičtvrtletním srovnání stoupl HDP ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku o 0,9 procenta, což byl nejvýraznější mezičtvrtletní růst za celý rok. „V průběhu roku docházelo k mírnému zrychlování mezičtvrtletního růstu. Nejvíce přispěla domácí poptávka, zejména investice. Rostly jak investiční výdaje podniků do strojního vybavení, domácnosti více investovali do bydlení a zvýšily se také vládní investice do dopravní infrastruktury,“ uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Česko by si vystačilo s vlastním hovězím. Kvůli tlaku na cenu se ale vyváží
Babiš: Zvláštní daň pro Facebook, Apple či Google? Určitě ano, podpořil jsem ji i na Evropské radě

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!