Česká letiště zavádějí kontroly kvůli ebole | E15.cz

Česká letiště zavádějí kontroly kvůli ebole

Letiště Václava Havla, Praha
Letiště Václava Havla, Praha
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česko se přidává k zemím, které kontrolují cestující na letištích kvůli ebole. Od zítřejších osmi hodin ráno budou lidé v Praze, Karlových Varech, Pardubicích, Ostravě a Brně vyplňovat příletové karty. Pokud v posledních 42 dnech pobývali v Guineji, Libérii nebo Sierra Leone, na pražském Letišti Václava Havla je čeká i zdravotní prohlídka s měřením teploty. Nařízení vydal hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta.

Na příletové kartě každý pasažér vyplní jméno a příjmení, rok narození, identifikaci občanského průkazu či pasu a telefonický kontakt. Uvede číslo letu, den nástupu letu a zda v období do 42 dnů před přistáním v Česku pobýval v Guinejské republice, Liberijské republice nebo Republice Sierra Leone. Dalším požadovaným údajem je místo pobytu v Česku v období do 42 po příletu a datum plánovaného opuštění Česka v období do 42 dnů po příletu.

Karty jsou v české a anglické verzi, po vyplnění ji cestující odevzdá členovi leteckého personálu, který je kvůli ochraně osobních údajů nebude moci číst ani vyhodnocovat. Karty převezme pohraniční policie, která je doručí zdravotníkům a příslušným hygienickým stanicím.

Karty už od soboty mají z elektronických podkladů vytištěné české společnosti ČSA a Travel Service, zahraniční společnosti si je kvůli technickým problémům prý tisknout nebudou. Vytištěné formuláře jim během pár dní budou tedy dodány, a než se tak stane, dostanou cestující jejich letů jen ústní poučení, upřesnil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) s tím, že opatření potrvá podle potřeby, spíše měsíce než týdny.

Co bude cestující vyplňovat?
* Jméno a příjmení
* Rok narození
* Číslo občanského průkazu nebo pasu
* Telefonický kontakt
* Číslo letu
* Den letu
* Dřívější pobyt v Guinejské republice, Liberijské republice nebo Republice Sierra Leone (v období do 42 dnů před příletem)
* Místo pobytu v Česku (v období do 42 dnů po příletu)
* Datum plánovaného opuštění Česka (v období do 42 dnů po příletu)

Česko má připraveno na 300 tisíc karet

Vstupní kontroly na letištích zavedly USA, Kanada a v Evropě Francie a Británie. V Česku je vytištěno pro první tři týdny 300 tisíc karet za zhruba 100 tisíc korun, počty vycházejí z množství příletů do ČR, kterých je 15 tisíc až 17 tisíc denně.

Za děti do 15 let věku vyplní kartu zákonný zástupce či jiná zletilá osoba, která je doprovází, případně člen posádky. Za lidi se zdravotním handikepem ji vyplní doprovod či člen posádky. Lidé z vnitrostátních letů karty k vyplnění nedostanou. Lidé z mezinárodních letů, kteří v rizikové oblasti nebyli, jen vyplní karty, další zdravotní kontrola se jich netýká. Chod letiště a průchod cestujících nebude kontrolami nijak narušen.

O startu opatření informoval dnes novináře hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta s tím, že údaje z příletové karty umožní odhalit lidi, kteří přišli do kontaktu s člověkem, u něhož je podezření na nákazu krvácivou horečkou ebola. Kdo kartu nevyplní, dopustí se přestupku a může mu být uložena pokuta až 10 tisíc korun. Šíření eboly je podle trestního zákoníku trestné, přičemž trestného činu se lze dopustit i z nedbalosti, upozornil.

Vláda schválila aktivaci Těchotína

Zpřísnění kontrol na letištích kvůli epidemii eboly schválila ve středu bezpečnostní rada státu. Rozhodla také o aktivaci armádního zdravotnického zařízení v Těchoníně na Orlickoústecku, které by mohlo sloužit jako záložní nemocnice s osmi lůžky pro pacienty s ebolou. V Česku bylo několik případů podezření na tuto nebezpečnou nákazu, žádné se však nepotvrdilo.

Počet zemřelých pacientů s ebolou v západní Africe přesáhl 4550 a nakaženo je přes 9200 lidí. Míra úmrtnosti je nyní 70 procent. Světová zdravotnická organizace se obává, že během dvou měsíců by mohlo týdně přibývat pět až 10 tisíc nových případů nákazy.

WHO: Nigérie se oficiálně ubránila epidemii eboly
Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes oznámila oficiální konec epidemie eboly v Nigérii. V této nejlidnatější africké zemi se od konce července ebolou nakazilo 20 lidí, z nichž osm zemřelo. Již 42 dnů, tedy dvě inkubační období viru, ale nebyl hlášen žádný nový případ.

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video