České ekonomice se daří. Ministerstvo financí zlepšilo odhad růstu | E15.cz

České ekonomice se daří. Ministerstvo financí zlepšilo odhad růstu

ČTK

Ministerstvo financí v nové prognóze zlepšilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 4,1 procenta a příští rok na 3,3 procenta. Ke zvýšení odhadů vedla dobrá kondice české ekonomiky i vývoje v zahraničí. V předchozí červencové prognóze ministerstvo počítalo letos s růstem ekonomiky o 3,1 procenta a pro příští rok s 2,9 procenta. Loni hrubý domácí produkt stoupl o 2,6 procenta.

Hospodářský růst by měla podle ministerstva táhnout zejména domácí poptávka v čele s výdaji na konečnou spotřebu domácností, investiční aktivitou firem a investicemi vládních institucí.

Inflace by měla být podle odhadů úřadu ve srovnání s červencovou prognózou vyšší. Letos i příští rok průměrnou míru inflace úřad odhaduje na 2,4 procenta. V předchozích odhadech ministerstvo počítalo s inflaci 2,2 procenta letos a 1,6 procenta v roce 2018. Ministerstvo mimo jiné počítá s vyšším růstem cen ropy.

Ministerstvo počítá v odhadech také s posilováním kurzu koruny vůči euru. Letos by měl být v průměru 26,4 korun za euro a příští rok 25,5 korun za euro.

Největší riziko pro evropskou ekonomiku se nenachází v Evropě, ale mimo ni, říká expert na vodu

Makroekonomický vývoj by mohla podle ministerstva nepříznivě ohrozit rizika v domácím i zahraničním prostředí. V případě zahraničí by to mohlo být uspořádání vztahů mezi Velkou Británií a EU nebo prudké zpomalení růstu čínské ekonomiky. V případě České republiky je negativním rizikem případné rychlé posílení koruny, nedostatek zaměstnanců s vhodnou kvalifikací a rychlý růst úvěrů na bydlení.

Česká národní banka v nové prognóze na počátku měsíce zlepšila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 4,5 procenta a pro příští rok na 3,4 procenta. Česká bankovní asociace na konci října zlepšila odhad letošního růstu ekonomiky na 4,3 procenta. Pro příští rok odhad růstu zvýšila na 3,2 procenta.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!