České konopí je zpátky v lékárnách | e15.cz

České konopí je zpátky v lékárnách

Léčebné konopí
Léčebné konopí
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Státní ústav pro kontrolu léčiv převzal od společnosti Elkoplast Slušovice dodávku 4,2 kilogramu českého konopí pro léčebné účely. Lékárny ho budou moci objednávat od pondělí 25. června. Informace přinesla Monika Knoblová z tiskového oddělení ústavu. Od loňského ledna bylo v lékárnách dostupné jen konopí zahraniční, které je dražší. České konopí mohou nyní lékárny nakupovat od SÚKL za téměř 150 korun za gram bez DPH. Pacienti si marihuanu hradí, lékaři ji předepisují například lidem s roztroušenou sklerózou, rakovinou či AIDS.

"Státní ústav pro kontrolu léčiv úspěšně dokončil veřejnou zakázku a převzal od dodavatele konopí pro léčebné použití v požadované kvalitě, která zajišťuje pacientům jeho bezpečné užívání," uvedla Knoblová.

V Česku mohou konopí předepsat pouze lékaři 13 odborností například z oboru onkologie, neurologie, revmatologie, ortopedie, lékaři se specializací na léčbu bolesti nebo paliativní medicínu. "K dnešnímu dni se u nás k předepisování konopí zaregistrovalo 52 lékařů. Konopím pro léčebné použití se v České republice léčí v průměru 26 pacientů měsíčně," uvedl ústav. Lékárny jim za měsíc podle informací Státní ústav pro kontrolu léčiv vydají průměrně 200 gramů konopí, měsíční limit hmotnosti léčiva určeného pro jednoho pacienta je 180 gramů.

Ústav předpokládá, že od firmy Elkoplast odebere další dodávky, které pokryjí zájem předepisujících lékařů a pacientů o léčbu konopím. V minulosti měl Státní ústav pro kontrolu léčiv se společností spory kvůli certifikátům potvrzujících jakost, a proto převzal jen část objednaného konopí. Loni v lednu bylo k dostání naposledy. V květnu se zhruba na měsíc objevila dodávka z Nizozemska, u které stál gram 300 korun. Od ledna je dostupné konopí z Kanady za 200 korun za gram.

Konopí pomáhá při léčbě chronických bolestí lidem, u nichž normální léky nezabírají, používá se i u pacientů s rakovinou, AIDS či roztroušenou sklerózou. Léčebné konopí, neboli marihuana, obsahuje až 30 procent psychoaktivní látky THC. Její požívání mimo léčebné účely je v Česku nelegální.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video