Českem projede konvoj amerických obrněnců, má ukázat podporu spojencům | e15.cz

Českem projede konvoj amerických obrněnců, má ukázat podporu spojencům

Kolona amerických obrněných vozidel Stryker
Kolona amerických obrněných vozidel Stryker
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: U.S. Army Europe Images

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vláda souhlasila s průjezdem amerického vojenského konvoje přes české území. Podle premiéra Bohuslava Sobotky jde o vyjádření solidarity a potvrzení závazků vůči partnerům z NATO. Konvoj téměř 120 vozidel při cestě z Pobaltí do Německa projede šesti zeměmi střední a východní Evropy. V Česku bude mezi 29. březnem a 1. dubnem.

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) na tiskové konferenci po jednání vlády uvedl, že součástí konvoje bude zhruba 516 lidí a 118 převážně kolových vozidel. Přes Česko pojede třemi trasami, které se spojí v Praze na Ruzyni. Odtud pak přes Plzeň bude kolona pokračovat na armádní základnu v bavorském Vilsecku, která leží asi 65 kilometrů od českých hranic. Během průjezdu jsou plánovány dvě zastávky a tři přenocování za účelem odpočinku řidičů, doplnění pohonných hmot a provedení nezbytné údržby vozidel.

Po celou dobu přesunu, který podle Stropnického bude v určitých úsecích vyžadovat trpělivost a shovívavost občanů, bude Američanům asistovat policie, vojenská policie a celní správa. Koordinaci bude také napomáhat pracovní skupina, která vznikla na ministerstvu obrany. Česká armáda koloně poskytne i pohonné hmoty, všechny náklady podle ministra hradí americká strana.

Jednotky a armádní technika se budou vracet ze cvičení v rámci operace Atlantic Resolve (Atlantické odhodlání). Jejím cílem je demonstrovat podporu spojeneckým zemím, které se cítí ohroženy ruskou agresí na Ukrajině, častějším zapojováním americké armády do manévrů NATO v Evropě. Konvoj se vydá z Estonska, Litvy a Polska a přes Lotyšsko a Česko dojede na armádní základnu v bavorském Vilsecku.

Sounáležitost se spojenci

„Tím, že umožňujeme návrat této americké jednotky přes území České republiky do Německa, tak v zásadě také vyjadřujeme naši sounáležitost se spojenci, ať už jsou to Pobaltské státy nebo Polsko, které se mohou cítit ohroženy tou současnu eskalací napětí mezi Ruskem a Ukrajinou,“ uvedl k přesunu Sobotka.

Mluvčí americké armády v Evropě Craig Childs konvoj označil za „viditelnou demonstraci amerického závazku vůči spojencům v NATO a ukázku schopnosti NATO pružně přesouvat vojenské jednotky přes hranice spojenců v úzké spolupráci s nimi“.

Přejezd jednotek dostal název Dragoon Ride (Dragounská jízda) a podle americké stanice CNN je neobvyklý, protože těžká vojenská technika, jako jsou osmnáctitunové obrněné transportéry Stryker, se normálně převáží po železnici. Nejdelší trasa přesunu má podle Stropnického kolem 1800 kilometrů.

„Součástí toho, co se projednávalo na posledním summitu NATO, bylo, že je třeba, aby se jasně ukázalo, že v NATO platí 'jeden za všechny a všichni za jednoho' a že je třeba, aby bylo zřejmé, že každá země v případě, že by se ocitla v potížích, tak se jí musí pomoci,“ řekl novinářům v neděli k cestě konvoje ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video