Česko pošle další zbraně do Iráku a Jordánska | E15.cz

Česko pošle další zbraně do Iráku a Jordánska

Nakládka českých protitankových střel do Kurdistánu
Nakládka českých protitankových střel do Kurdistánu
• 
ZDROJ: Armada CR

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česká republika pošle další vojenskou pomoc do Iráku a také do Jordánska. O rozhodnutí vlády na twitteru informoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Irácké a kurdské armádě ministerstvo obrany pošle přes 6500 nových i použitých samopalů a přes sedm milionů nábojů. Dalších téměř sedm milionů nábojů dostane Jordánsko.

„ČR pošle vojenskou pomoc Iráku, samopaly a náboje. Jde o naši podporu irácké armády a Kurdům v boji proti tzv. Islámskému státu,“ napsal Sobotka na sociální síti. „Loni jsem v Jordánsku slíbil pomoc v boji s ISIL. Závazek plníme, ČR daruje jordánské armádě náboje pro útočné pušky a kulomety,“ uvedl dále premiér, podle něhož je boj proti IS i důležitou součást řešení migrační krize.

O záměru darovat Jordánsku miliony kusů munice do útočných pušek a kulometů informoval minulý týden ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Do jordánského království poputuje 3,8 milionu nábojů pro útočné pušky a tři miliony nábojů pro kulomety. Česko chce municí za 14 milionů korun podpořit jordánské ozbrojené a bezpečnostní síly. Přepravu nábojů o váze 180 tun si zajistí Jordánsko vlastními silami.

„Jordánsko je stabilním aliančním partnerem. Na Blízkém východě je to ostrůvek relativního klidu,“ odůvodnil už v minulém týdnu záměr darovat Jordánsku munici Stropnický. Poznamenal, že jordánské království se zásadním způsobem vymyká zažité představě blízkovýchodní země. „A je potřeba ji v tom podpořit,“ podotkl s tím, že Jordánsko má například několik žen v hodnosti generál. Země je také součástí koalice bojující proti takzvanému Islámskému státu a na svém území se stará o asi dva miliony uprchlíků.

200 tun zbraní

Stropnický už dříve potvrdil, že česká armáda pošle do Iráku přes 6500 samopalů a přes sedm milionů nábojů. Minimálně část z nich bude směřovat ke Kurdům, kteří nesou hlavní tíhu pozemních bojů proti takzvanému Islámskému státu. Armáda ze svých zásob uvolní 3000 nových a 3600 starých samopalů, do Iráku s nimi plánuje také poslat 7,2 milionu kusů nábojů celkem asi za 21 milionů korun. Dar o hmotnosti přes 200 tun bude předán prostřednictvím USA. Stropnický odhaduje, že na jeho přepravu bude třeba čtyř letů.

V minulosti už Česko Iráku a Kurdistánu darovalo miliony nábojů do kulometů, samopalů, 5000 ručních granátů a 5000 nábojů do pancéřovek RPG-7.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video