Česko sužují tropická vedra, měřící stanice trhaly rekordy | e15.cz

Česko sužují tropická vedra, měřící stanice trhaly rekordy

počasí, vysoké teploty, horko
počasí, vysoké teploty, horko
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Teplotní rekord pro dnešní den byl vpodvečer překonán nebo vyrovnán na 113 stanicích s více než třicetiletou tradicí měření. Poslední červencová neděle má být podle předpovědí nejteplejším dnem roku, proto meteorologové dosažení rekordních teplot na řadě míst očekávali.

Absolutní nejvyšší naměřená teplota v Česku, 40,4 stupně, ale odolává. Nejvíce bylo dnes zatím naměřeno v Doksanech na Litoměřicku, a to 38,7 stupně. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Podle něj teploty už ale stagnují.

Nad 38 stupně se ještě dostala během pozdního odpoledne teplota v České Lípě, kde meteorologové zjistili 38,2 stupně. Dalších 15 měřicích stanic ukazovalo přes 37 stupňů, například v Plzni Bolevci, na pražském Karlově, v Kopistech nebo Ostravě - Porubě.

V Táboře a Havlíčkově Brodě bylo rovných 37 stupňů. Teplo ale bylo i na horách, na Lysé hoře meteorologové naměřili 28,6 stupně a na Labské boudě 28,2 stupně.

Vysoké teploty předznamenala už noc ze soboty na neděli, která byla na mnoha místech tropická, to znamená, že teplota vzduchu ve dvou metrech nad zemí neklesla pod 20 stupňů Celsia. Například v Seči bylo v noci 24,7 stupně, v pražském Klementinu 23,3 stupně a na Klínovci 20,4 stupně.

Teploty na řadě míst v Česku překračují 30 stupňů Celsia už několik dní. Během soboty meteorologové zaznamenali nové nejvyšší hodnoty na osmi stanicích s dlouhou dobou měření.

Extrémně vysoké teploty podle meteorologů budou po dnešek panovat na celém území republiky, na východě zůstanou až do pondělního večera. Teplé počasí má ale počátkem týdne vystřídat studená fronta, se kterou přijdou bouřky doprovázené silným větrem a krupobitím. Úterní teploty už spadnou na 22 až 28 stupňů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video