Míra inflace v ČR 2021: Co statistiky nezachytí a proč má být dráž | E15.cz

Česko v sevření inflace. Co statistiky nezachytí a proč má být brzy ještě dráž

Jan VávraPetr Šipula

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
2

Statistici v brzké době zveřejní výši srpnové inflace. S nejvyšší pravděpodobností tento údaj opět překročí tříprocentní hranici. Část analytiků upozorňuje, že toto souhrnné číslo nezohledňuje růst cen v Česku v celé šíři a tuzemské domácnosti brzy pocítí zdražování ještě výrazněji. Dosavadní růst cen podrobněji znázorňuje infografika E15.

Má to být jen přechodná inflace, než se globální byznys otřese z koronavirového šoku. Přesto růst cen patří mezi zdroje obav domácností a investorů v Česku, západní Evropě i ve Spojených státech. Tuzemské ceny rostou nejrychleji za osm let, v současnosti je inflace v číslech Českého statistického úřadu patrná hlavně u dopravy. Je to důsledek znatelně dražšího benzinu a nafty, rostou i ceny aut. Kvůli nedostatku čipů chybějí na trhu například nové škodovky. Lidé si znatelně připlatí i za zeleninu.

Růst začíná i nájemné, respektive částka, kterou by si mohli nynější vlastníci nemovitostí účtovat za pronájem realit. I to je důvodem, proč inflace v Česku patří k nejvyšším v rámci Evropské unie. V této souvislosti je vhodné zmínit, že Eurostat a Český statistický úřad používají odlišné způsoby výpočtu růstu spotřebitelských cen.

Některé prudce zdražující položky v indexu spotřebitelských cen nejsou. Například ceny oceli a izolačních materiálů vzrostly meziročně až o sto procent, některé dřevěné produkty zdražily ještě více.

„Ceny stavění tvoří jen relativně malou část spotřebního koše. Ale o to varovnější vývoj cen ve stavebnictví je,“ uvedl analytik skupiny Natland Petr Bartoň.

„Inflace se zatím tolik netýká většiny potravin, což je položka, na jejíž cenový vývoj jsou lidé obzvláště citliví,“ dodává hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. „Rostoucí cena stavebnin přispívá k dalšímu vzestupu cen nemovitostí. Jenže cenový vývoj nemovitostí se v plné míře nepromítá do výpočtu spotřebitelské inflace, neboť pořízení nemovitosti je statisticky zohledněno spíše jako investice než spotřeba. Takže z tohoto hlediska růst cen stavebnin ve spotřebitelské inflaci plně zachycen není. Konzumní koš určený pro výpočet inflace je prostě jen statistický konstrukt,“ doplnil.

Ekonom varuje, že Češi zatím inflaci plošně nevnímají v té míře, v jaké se její úder ve skutečnosti dostavuje nebo ještě dostaví. Argumentuje nejen zvyšováním světových cen potravin, ale i očekávaným zdražením energií. Čechy tak prý čeká složitý podzim.

Firmy se navíc musejí vypořádat s extrémním zdražením přepravy zboží. Jedna cesta nákladního kontejneru do Asie a zpět vyšla během léta na vysoké násobky cen z počátku roku.

Dramatický růst nákladů na přepravu je odrazem globálního kolapsu nákladní dopravy, která se nedokázala popasovat s živelnou touhou spotřebitelů utrácet v kombinaci se striktním přístupem Číny ke koronaviru.

Globální přepravní tenze vyvrcholila v závěru prázdnin, kdy ceny vystoupaly nejvýše od roku 2010. Rostou přitom i nadále, a to doslova z hodiny na hodinu.

„Zájem o zboží z Asie je v současnosti extrémní, ale volných kapacit je málo. Došlo k velkému růstu cen námořní dopravy, a to v některých případech až o desetinásobek,“ říká mluvčí on-line portálu Mall.cz Pavla Hobíková.

Světu scházejí suroviny. Podívejte se, čeho všeho je nedostatek:

Nedostatek výrobků a surovin

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video