EET 3. vlna - kdy přijde a jakou pořídit pokladnu? | E15.cz

Co přinesou další vlny EET? Elektronickou účtenku dostanete od právníka či za pohřeb

Štěpán Kult

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Novela zákona o elektronické evidenci tržeb, o které bude znovu hlasovat poslanecká sněmovna, s největší pravděpodobností projde a začít platit by měla už v příštím roce. Třetí a čtvrtá vlna EET má rozšířit účtenkové povinnosti na další odvětví. EET se tak bude týkat například i provozovatelů pohřebních služeb.

Třetí vlna EET bude zahrnovat obory jako například zemědělství nebo těžební průmysl. Dále se novela zákona dotkne takzvaných svobodných povolání, tedy fyzických osob, které podnikají na základě jiného, než živnostenského zákona. Mezi svobodná povolání se řadí například lékaři, architekti, nebo právníci.

EET se týká platby v hotovosti nebo kartou

Této povinnosti se dá vyhnout. Kdyby například právní kancelář přijímala všechny platby od klientů pouze převodem z účtu, elektronicky evidovat tržby nemusí. EET se totiž týká zejména plateb v hotovosti a kartou.

Poslední čtvrtá fáze elektronické evidence tržeb se zaměřuje na vybraná řemesla a výrobce. Bude se jednat například o výrobce mýdel, textilií a papíru. Zároveň ale bude týkat i osobních služeb. Kadeřnictví, kosmetiky a pohřebnictví.

Zeman omezil cigarety za 60 na 40. Rozšíření EET podepíše, daňové slevy by zrušil >>>

Aplikace místo běžných pokladen?

Ministerstvo financí očekává, že místo nákupu EET pokladen budou lidé, kteří spadají pod třetí a čtvrtou vlnu využívat spíše aplikace. "Lze předpokládat, že někteří podnikatelé a živnostníci půjdou právě touto cestou a pouze vybaví své stávající zařízení jako například i mobilní telefon vhodnou aplikací," říká mluvčí resortu Šárka Šmolíková. 

"Pokud bude novela zákona schválena, bude možné také využití tzv. zvláštního režimu. Potřeba jakéhokoliv zařízení v takovém případě odpadá, evidence tržeb by probíhala formou bloku účtenek poskytovaných zdarma finanční správou," vysvětluje. 

Česká republika přijala elektronickou evidenci tržeb v roce 2016. V první fázi zákony si elektronickou pokladnu museli pořídit provozovatelé ubytovacích a stravovacích služeb. Pod tuto kategorii kromě klasických hotelů a restaurací spadají například i kempy a tábořiště, stánkový prodej, školní jídelny a cateringové služby.

S druhou vlnou EET platnou od roku 2017 se do systému museli přihlásit i velkoobchody a maloobchody. Tedy všichni podnikatelé s výjimkou například výše zmíněných svobodných povolání. Například specializovaní prodejci potravin, knih, živých zvířat, tabákových výrobků a sportovního vybavení.

Daňový portál finanční správy slouží i zákazníkům

K registraci EET slouží daňový portál, který spravuje finanční správa. Portál je otevřený i veřejnosti, což znamená, že ověřit zaevidování každé účtenky může každý zákazník. Aby zákazníci účtenky od podnikatelů skutečně sbírali, ministerstvo financí vymyslelo loterijní hru s názvem Účtenkovka. Její obliba ale postupně klesá.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video