ČSSD se chce s Altnerovými dědici vyrovnat mimosoudně, nabídla prý 180 milionů

Lannův palác a Lidový dům. Dvě nemovitosti v centru metropole vlastněné ČSSD.

Lannův palác a Lidový dům. Dvě nemovitosti v centru metropole vlastněné ČSSD. Zdroj: Michael Tomeš_E15

Lannův palác a Lidový dům. Dvě nemovitosti v centru metropole vlastněné ČSSD.
Lannův palác a Lidový dům. Dvě nemovitosti v centru metropole vlastněné ČSSD.
Zdeněk Altner
Zdeněk Altner
Zdeněk Altner (vlevo)
7
Fotogalerie

ČSSD nabídla dědicům zesnulého právníka Zdeňka Altnera mimosoudní vyrovnání. Strana se tak chtěla s dědici vyrovnat dřív, než o pohledávce rozhodne Nejvyšší soud. Radiožurnálu to potvrdily tři důvěryhodné zdroje, podle kterých ČSSD nabízela dědicům 180 milionů korun. Soud má definitivně rozhodnout, jestli strana zaplatí 338 milionů za to, že jí právník pomohl v roce 2000 získat Lidový dům. Ekonomický ředitel ČSSD Martin Starec věc nechtěl komentovat.

Jeden z Altnerových synů Patrik Aktuálně.cz řekl, že nabídka zdaleka nedosáhla ke 180 milionům, i takovou by však považoval za nedostatečnou.

"Nabídka zněla a zní 180 až 200 milionů, dohoda byla jednu chvíli na spadnutí," řekl Radiožurnálu zdroj z vedení ČSSD. Oficiálně to strana komentovat nechce. "Průběh dědického řízení ČSSD nemůže a nebude komentovat," sdělil Radiožurnálu Starec. Nejstarší syn Zdeněk Altner mladší odmítl nejen vyrovnání, ale i svůj podíl na celém dědictví, uvedl Radiožurnál. Advokát měl tři děti.

Jeden z dědiců Patrik Altner však podle Aktuálně.cz odmítl, že šlo o 180 milionů. "Sociální demokraté něco nabídli, ale byla to úsměvně nízká částka. Rozhodně to nebylo 180 milionů, bylo to daleko méně. Ale i těch 180 milionů by byla velmi nízká částka," uvedl.

Advokát Václav Veselý, který zastupoval zesnulého Altnera a nyní radí i jeho potomkům, také tvrdí, že nejstarší Altnerův syn Zdeněk odmítl pouze dědictví. "K částkám se nebudeme vyjadřovat, neboť se jedná o jiné sumy," uvedl.

Od vyjádření Patrika Altnera o úsměvnosti nabídky sociálních demokratů se později distancovala jeho sestra Veronika Altnerová. "Takovýto způsob vyjadřování nepovažuji za vhodný, bez ohledu na trvající spor dědiců s ČSSD," uvedla. Podle ní se sourozenci dohodli, že se za ně do médií bude vyjadřovat pouze Veselý.

Pražský městský soud loni 31. března přiznal Altnerovi téměř 338 milionů korun za to, že stranu od roku 1997 zastupoval ve sporu o vlastnictví pražského Lidového domu. Podle rozsudku mu ČSSD má zaplatit 18,5 milionu korun, nejvýraznější část celkové částky však tvořila smluvní pokuta, která za 5734 dní od podání žaloby do vynesení rozsudku činí 318 milionů korun.

Představitelé sociální demokracie vyjadřovali připravenost částku zaplatit, vadila jim ale smluvní pokuta, která podle nich narostla především kvůli průtahům způsobeným Altnerem.

Sociální demokracie si vzala u banky úvěr 338 milionů korun, z výroční zprávy však vyplývá, že do konce loňského roku nebyl čerpán. Právník loni na podzim zemřel a jeho nárok přešel na dědice. Dědické řízení se před měsícem začalo chýlit ke konci, uvedl Radiožurnál.

ČSSD se dovolala k Nejvyššímu soudu. Vydal předběžné opatření, že dokud nerozhodne, tak strana nemusí nic platit. Pokud se Altnerovy děti s ČSSD nedohodnou, bude o stamilionech rozhodovat Nejvyšší soud. Jednání ale ještě není nařízené.