ČSSD zřejmě podpoří veřejné vystoupení Ratha ve sněmovně | E15.cz

ČSSD zřejmě podpoří veřejné vystoupení Ratha ve sněmovně

Rath tam byl dopraven z vazební věznice v Litoměřicích.
Rath tam byl dopraven z vazební věznice v Litoměřicích.
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Případné vystoupení vazebně stíhaného poslance Davida Ratha (dříve ČSSD) ve sněmovně by mělo být veřejné, shodli se poslanci ČSSD. Podle jejich předsedy Jeronýma Tejce jde o většinový názor klubu, závazné hlasování si frakce nedala. Poslanci by měli potvrzovat Rathovo stíhání pro podezření z korupce hned v úvodu červnové schůze.

„Není důvod cokoli tajit a není třeba dělat větší kabaret, než je, tím, že (předseda VV) Radek John zase bude podávat reportáž z toho, co se dělo. Ať to každý vidí sám,“ řekl Tejc. John po úterním Rathově slyšení před mandátovým a imunitním výborem uvedl, že přepisy odposlechů Ratha a dalších ukazují, „jak si rochní nad rozdělováním milionů“.

Někteří poslanci poukazují na to, že Rath by při veřejném vystoupení mohl porušit účel vazby, kterým je i ovlivňování svědků. Za uzavřené jednání se vyslovili komunisté. Opačného názoru jsou vedle sociální demokratů Věci veřejné a většinově TOP 09 a Starostové. ODS se o tom teprve bude radit.

Zatím ale není jasné, zda Rath do sněmovny vůbec dorazí. Státní zástupkyně Lenka Bradáčová by podle některých médií s eskortou souhlasila, pokud by Rath o osobní účast požádal. Rath podle poslanců avizoval, že se chce na půdě dolní komory k případu vyjádřit.

Bývalý středočeský hejtman je podezřelý z přijetí sedmimilionového úplatku. Případ se týká opravy buštěhradského zámku. Sněmovní mandátový a imunitní výbor jednomyslně doporučil poslancům, aby Rathovo stíhání potvrdili.

Členové výboru se mohli v úterý seznámit s dopisem, který Rath z vazby poslal jeho předsedovi a šéfovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi. Rath v něm popisoval svůj pohled na případ. „Nelišil se od toho, co Rath později sdělil na výboru,“ řekl Tejc. Osobní dopis od Ratha dostal také místopředseda sněmovny a ČSSD Lubomír Zaorálek. Poslanec v něm prý sděluje důvody, proč by se chtěl jednání sněmovny zúčastnit.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.