Další planý poplach. Pacient v Prostějově nemá ebolu | E15.cz

Další planý poplach. Pacient v Prostějově nemá ebolu

Infekční oddělení Nemocnice Na Bulovce (ilustrační foto)
Infekční oddělení Nemocnice Na Bulovce (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Lékaři vyloučili nebezpečné onemocnění ebola u muže z Nigérie, který byl v sobotu večer kvůli zdravotním potížím převezen na infekční oddělení Nemocnice Prostějov. Na internetových stránkách to dnes oznámilo vedení prostějovské nemocnice.

„Po důsledném vyhodnocení všech okolností tohoto případu a ve spolupráci s pracovníky Krajské hygienické stanice v Olomouci bylo riziko infekce ebolou u tohoto pacienta vyloučeno. Jeho zdravotní stav je i nadále stabilní a nejeví klinické známky žádného vážného infekčního onemocnění,“ uvedl Jiří Ševčík z vedení prostějovské nemocnice. Podle něj potenciální riziko přenosu jakékoli infekce bylo díky rychlému postupu hygieniků a lékařů minimalizováno.

Muž ještě několik dní zůstane pod dohledem lékařů infekčního oddělení. Cizinec v sobotu večer přišel do nemocnice ve Šternberku na Olomoucku a lékařům si stěžoval na horečku, průjem a zvracení. Zdravotní potíže se objevily po jeho příjezdu z Nigérie. Hygienici ihned povolali epidemiologický tým a muž byl za přísných bezpečnostních opatření, do kterých se zapojili i hasiči, převezen ze Šternberka do Nemocnice Prostějov, jejíž součástí je speciální infekční oddělení.

„Postupným zjišťováním epidemiologické a cestovní anamnézy jsme dospěli k názoru, že ebola je v tomto případě málo pravděpodobná,“ řekl dnes dopoledne ředitel Krajské hygienické stanice v Olomouci Zdeněk Nakládal. Připomněl, že Nigérie byla nedávno prohlášena za zemi, ve které se podařilo epidemii eboly zastavit a nové případy této smrtelné infekce už odtud nejsou hlášeny.

Zasahovali i hasiči

U převozu pacienta ze Šternberka do Prostějova asistovali v sobotu i hasiči vybavení speciální technikou, s jejíž pomocí po odjezdu pacienta dezinfikovali ordinaci šternberské nemocnice a přilehlé prostory. „Hasiči byli v plné bezpečností ochraně, tedy v chemických oblecích a dýchací technice,“ řekl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

Lékaři v Česku vyšetřovali už několik pacientů s podezřením na ebolu, ani v jednom případě ale tato nebezpečná infekce nebyla potvrzena.

Větším nebezpečím než ebola je pro ČR chřipka

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video