Další poklad z hradu Bečov: 136 archivních vín za 20 milionů | E15.cz

Další poklad z hradu Bečov: 136 archivních vín za 20 milionů

Další poklad z hradu Bečov: 136 archivních vín za 20 milionů
Tekutý poklad v rukou kastelána Bečova Tomáše Wizovského.
• 
ZDROJ: NPÚ

try

Při slavném nálezu Relikviáře sv. Maura pod podlahou kaple hradu Bečova v roce 1985 byl objeven ještě jeden poklad – 133 lahví prvotřídního vína, koňaku a šampaňského. Další tři lahve našli archeologové NPÚ v roce 2011. Až nyní se však podařilo význam nálezu ohodnotit – společnost Premier Wines & Spirits (PWS) je ocenila na minimálně 20 milionů korun.

Vinný poklad, který je uložen ve speciálním depozitáři na hradě, analyzoval Jakub Přibyl, jeden z nejlepších českých sommelierů. Cenu vín z 19. století odhadl minimálně na 20 milionů korun.

„Z unikátní sbírky 136 lahví vína, koňaků i šampaňského pocházejících převážně z let 1890 až 1899, jich má mnoho částečně zachovanou i etiketu. Mohu tedy bezpečně určit nejen původ, ale i konkrétního vinaře, od kterého pochází a dokonce i obchodníka, jenž vína prodával. Každá láhev má hodnotu minimálně 200 tisíc korun,“ vysvětluje Přibyl, head sommelier společnosti Premier Wines & Spirits.

Jedná se tak zřejmě o nejcennější nález vín na území ČR. Ve vinné sbírce můžeme nalézt hlavně francouzská vína, jako bordeaux či burgundské, ale i portské. Dochovalo se i několik lahví šampaňského Součástí sbírky je i několik lahví ikonického vinařství Chateau d`Yquem se stále čitelnou vinětou.

Unikátní sbírka vín na hradě BečovUnikátní sbírka vín na hradě BečovAutor: NPÚ
Hrad Bečov se může pochlubit další raritou. Nejcennějším nálezem vín na území ČR.

„Jde o unikátní vinařství z vesnice Sauternes v oblasti Bordeaux, které vyrábí velmi jemná, sladká bílá vína. Jejich kvalitu a exkluzivitu dokládá i fakt, že jako jedinému vinařství mu byla v roce 1855 přiznána kategorie premier cru classé supérieur při Bordeauxské klasifikaci vín,“ doplňuje Přibyl.

Poklad pod podlahou

Celá sbírka pochází ze soukromého majetku rodiny Beaufort – Spontin, která během druhé světové války kolaborovala s nacisty a po vydání tzv. Benešových dekretů musela opustit republiku. Před odchodem nechali vzácný Relikviář sv. Maura a lahve ukrýt pod podlahu hradní kaple.

Poklad byl objeven až po dlouhých čtyřiceti letech, kdy o odkoupení blíže neurčené historické památky, začal vyjednávat obchodník z USA, Danny Douglas. K vyjednávání byli přizváni i kriminalisté, kteří měli za úkol zjistit, o jaký předmět má obchodník zájem.

Díky několika indiciím se kriminalistům podařilo 4. listopadu 1985 objevit relikviář, který byl později oceněn jako „památka nevyčíslitelné hodnoty“, a sbírku vzácných lahví v zásypu bečovské hradní kaple.

Vícenález dlouho bez ceny

Národní památkový ústav nechal sbírku lahví zapsat do systému správy mobiliárních fondů CASTIS jako vícenález, nikdo se však dlouho zaobíral jejím významem.

„Několikrát jsem žádal několik institucí, aby se tímto vinným pokladem zabývali. Bohužel v této věci nikdo nereagoval“ popisuje kastelán. Pomohlo až propojení se soukromým subjektem PWS a jeho sommeliérem Jakubem Přibylem.

„Skvělé je, že většina vín je sladká, takže zatím mají svou hodnotu i jako vína samotná, nikoliv jen jako archivní muzejní kousek. Mnoho z nich je momentálně ve své nejlepší kondici. Co se chutě týče, obávám se, že jejich hodnota půjde během několika let dolů,“ upřesňuje Přibyl.

„V tuto chvíli musíme vypracovat expertní zprávu a následně sbírku necháme položkově ocenit. Tři vína, které pan Přibyl analyzoval jako archivační, tedy již nepitelná, bude možné expozičně využít v připravované nové tematické expozici relikviáře sv. Maura,“ dodává Wizovský.

Autor: try
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!