Daňová Kobra zabránila palivovému podvodu za 650 milionů | E15.cz

Daňová Kobra zabránila palivovému podvodu za 650 milionů

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Tomas Kubelka, Mlada fronta E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Speciální policejní útvar Kobra zabránil možnému podvodu při obchodování s pohonnými hmotami. Tým proti daňovým podvodům při zásahu u obchodníků zabránil škodě ve výši 650 milionů korun a zajistil 700 tisíc litrů pohonných hmot, které také poslouží na úhradu daňového nedoplatku.

Zásah zaměřený na boj proti daňovým únikům začal již před několika měsíci, kdy specialisté celníků, finanční správy a protikorupční policie získali informace o možném zneužití systému přijímání a distribuce pohonných hmot a hrozícímu úniků velkých nedoplatků na DPH a spotřební dani.

Podle zástupce ředitele Generálního ředitelství cel (GŘC) Davida Chovance podezřelý daňový subjekt začal do Česka dovážet velké množství pohonných hmot zejména z Německa, které nakupoval bez daně, ale při prodeji odběratelé už daně platili. Daňový subjekt pak místo zaplacení daní zvýšené finanční prostředky investoval do nákupu dalšího zboží, a tak se zvyšovaly příjmy firmy i objemy dovážených pohonných hmot.

Dvě osoby ve vedení

Byznys však byl podle Chovance ztrátový. „Tento model není nezákonný, ale má-li stát vybrat příslušné daně, tak musí vědět, že daňový subjekt je proti jakémukoliv výpadku pojištěn,“ podotkl Chovanec.

Specialisté proto začali mapovat finanční toky v rizikovém daňovém subjektu a jeho majetkovou strukturu. Podle zástupce ředitele Generálního finančního ředitelství Jiřího Žežulky šlo o společnost s nízkým majetkem a omezeným ručením, která fungovala v pronajatých prostorách. Na řízení podniku se podílely dvě osoby, které byly za daňovou trestnou činnost v minulosti odsouzeny.

Firma nespolupracovala

„Jsme přesvědčeni o tom, že ta nemožnost dohledání majetkové struktury byla záměrná a daňový subjekt nechtěl, abychom zjistili, kdo celý byznys financuje,“ uvedl Žezulka. Firma vznikla ke konci loňského roku a za několik měsíců podle Žežulky dosáhla obratu kolem 2,6 miliardy korun.

Firma daňové povinnosti podle zástupců GŘC zpočátku plnila, ale v okamžiku vydání zajišťovacích příkazů přestala zcela spolupracovat. „Pokud by to pokračovalo dál, tak bychom se mohli dostat až do protiprávní roviny,“ vysvětlil zastupující šéf protikorupční policie Jaroslav Vild.

Pracují na dalších kauzách

Kvůli riziku a obavám, že nebudou uhrazeny zajišťovací příkazy k zaplacení daní, byla provedena exekuce. Finanční správa na účtech podezřelé společnosti zabavila 260 milionů korun, přičemž nedoplatek na dani činil 270 milionů korun. Celní správa zabavila na účtech zhruba 350 milionů korun, přičemž daňový nedoplatek byl zhruba 370 milionů korun. Zbývajících 30 milionů chtějí správci daně získat prodejem zabavených pohonných hmot. Pokud budou daně zaplaceny, tak prý bude moct firma fungovat dál.

Speciální skupina pro boj proti velkým daňovým únikům a daňové kriminalitě, takzvaná Kobra, funguje od poloviny června. Útvar již obvinil čtyři lidi kvůli podezření z daňového podvodu za téměř 270 milionů korun. Spolupracoval také na případu pěti lidí a jedné firmu, které tento týden navrhla protikorupční policie obžalovat kvůli krácení daní, jímž způsobili škodu 289 milionů korun. Na dalších kauzách tým pracuje.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video