David Rath žene prezidenta Zemana k Ústavnímu soudu. Vadí mu zásahy do kauzy | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

David Rath žene prezidenta Zemana k Ústavnímu soudu. Vadí mu zásahy do kauzy

ČTK

Ústavní soud obdržel stížnost bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha na prezidenta Miloše Zemana. Rath se chce stížností domoci toho, aby se prezident Zeman zdržel jakýchkoliv přímých či nepřímých zásahů do jeho korupční kauzy související s rekonstrukcí zámku Buštěhrad.

Řízení je podle mluvčí Ústavního soudu Miroslavy Sedláčkové na samém počátku, Zeman ještě nebyl o Rathově kroku oficiálně informován. Obsah stížnosti, o níž informoval web Lidovky.cz, soud nezveřejní. Mluvčí Ústavního soudu Miroslava nechce komentovat ani jednotlivé argumenty Rathova podnětu. 

"Ústavní stížnost proti trvajícím zásahům prezidenta republiky do probíhajícího trestního řízení, vedeného u Krajského soudu v Praze pod sp. zn. 4 T 21/2013," zní informace ke stížnosti v přehledu plenárních věcí ÚS. Spisová značka odpovídá případu, v němž Rath dostal za korupci 8,5 roku vězení a který kvůli nezákonným odposlechům vrátil Vrchní soud v Praze k novému projednání.

Vyvázne Rath? Případ se vrací k policii

ÚS obdržel Rathovu stížnost minulý týden. Soudcem zpravodajem je Vladimír Sládeček. Stížností by se mělo zabývat plénum soudu, tedy sbor všech ústavních soudců. Důvodem je to, že podle rozvrhu práce plénum řeší všechny stížnosti, kde jako účastník nebo vedlejší účastník figuruje prezident. Soud může stížnost odmítnout, anebo se jí může věcně zabývat, poté připadá v úvahu zamítnutí nebo vyhovění.

 Nejprve řekl, že v případě zadržení podezřelého se sedmi miliony korun od vína mu přijdou diskuse o vině či nevině nepatřičné, a podruhé veřejně nevyloučil podání kárné žaloby na soudce Martina Zelenku, jenž odsuzující verdikt nad Rathem zrušil.

Ministr Pelikán podal stížnost proti zrušení Rathova rozsudku

Podle advokáta Romana Jelínka, který Ratha v této věci zastupuje, klient stížnost veřejně okomentuje až ve chvíli, kdy se k ní vyjádří prezident.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!