Dny NATO přilákaly 45 tisíc lidí, provází je nepřízeň počasí | E15.cz

Dny NATO přilákaly 45 tisíc lidí, provází je nepřízeň počasí

ČTK

Na první den Dnů NATO a Dnů Vzdušných sil Armády ČR dorazilo na letiště v Mošnově nedaleko Ostravy 45 tisíc lidí. Oproti loňsku, kdy v sobotu přišlo 155 tisíc lidí, byla návštěvnost výrazně nižší, důvodem bylo špatné počasí. Větší návštěvnost se tak dá očekávat v neděli, kdy má být hezky. Novinářům to řekl předseda sdružení Jagello 2000 Zbyněk Pavlačík.

„Jsem překvapen tím, že navzdory té nepřízni počasí tady bylo kolem 45 tisíc lidí, což považujeme určitě za úspěch,“ řekl Pavlačík. Lidé podle něj z akce neodcházeli, ani když začalo pršet. „Ještě více jsme rádi za to, že jsme nemuseli nijak měnit program, což bylo dáno tím, že navzdory dešti jsme neměli nízkou oblačnost,“ řekl.

Návštěvníci mohli vidět více než 250 kusů armádní, bezpečnostní či záchranářské techniky ve statických ukázkách i v akci. Velkými lákadly byly americké bombardéry B-52 Stratofortress a B-1B Lancer. Tento letoun disponující technologii stealth, díky níž umí být neviditelný pro radary, je v Mošnově poprvé. Diváci viděli také například osvobození uneseného letadla nebo akrobatické kousky italské letecké skupiny Frecce Tricolori. Přestože většinu dne pršelo, z programu, který je podle pořadatelů nejbohatší v šestnáctileté historii, vypadla jen jedna letecká ukázka. Stejný program uvidí návštěvníci i v neděli.

Operátor speciální policejní linky Michal Tichý řekl, že v okolí Mošnova se sice ráno tvořily kolony, dopravní situace ale byla o poznání klidnější než v jiných letech. Kolony měřily do kilometru a tvořily se až u sjezdů k letišti. Bez problémů se obešly osobní bezpečnostní prohlídky, které letos pořadatelé zavedli. Organizátoři nezaznamenali žádné incidenty, návštěvníkům podle Pavlačíka odebrali jen jeden nůž.

Na Dny NATO přijel i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Svou přítomnost zdůvodnil tím, že jde o největší bezpečnostní přehlídku v Evropě a otázka bezpečnosti je dnes mimořádně aktuální. Premiér řekl, že je velice rád, že ve státním rozpočtu na příští rok, který bude příští týden schvalovat vláda, je na obranu vyčleněno více než 52 miliard korun. Letos to bylo asi o čtyři miliardy méně.

„Čili pokračujeme v tom slibu, který jsme dali, zvyšujeme výdaje na obranu, nejenom na obranu, ale taky posilujeme rozpočty policie, bezpečnostních služeb. Dnešní svět bohužel není bezpečné místo, Česká republika s tím musí počítat a musí se na to připravit,“ řekl Sobotka. Připomněl, že Česko je podle průzkumu šestou nejbezpečnější zemí na světě.

„Občané volají po tom, aby bylo bezpečno, kladou různé otázky, do jaké míry je Česká republika připravena. O to je důležitější, aby lidé viděli techniku v praxi, aby viděli, jak naši vojáci s technikou zacházejí, jak ji používají,“ řekl ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Česká armáda má podle něj na akci zhruba 1000 vojáků, 20 kusů letecké a 300 kusů pozemní techniky.

První zástupce náčelníka generálního štábu české armády Jiří Baloun řekl, že pro prezentaci armády jsou Dny NATO velice důležité. „Za prvé armáda se tady může prezentovat sama o sobě se svými lidmi a technikou, za druhé se tady může prezentovat s dalšími složkami bezpečnostních sborů, policií, hasiči, městskou policií, záchranáři a tak dále,“ řekl Baloun. Akce podle něj velice sbližuje lidi ze zúčastněných států. „Potkávají se tady piloti, lidi z pozemního vojska, ze štábů,“ řekl.

Dny NATO jsou největší akcí svého druhu ve střední Evropě. Letos se jich účastní vojenské, bezpečnostní a záchranářské jednotky z rekordních 21 zemí, speciální partnerskou zemí je letos Německo. Na akci je vstup zdarma.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.