Do Česka přijede šéf NATO Stoltenberg | E15.cz

Do Česka přijede šéf NATO Stoltenberg

Do Česka přijede šéf NATO Stoltenberg
Jens Stoltenberg
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Česko v září navštíví generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Jeho návštěvu dnes schválila vláda, uvedl úřad vlády na svých webových stránkách. Šéf NATO do Prahy přijede na dvoudenní návštěvu 9. a 10. září.

Stoltenberga do Česka pozval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). „Hlavím tématem jejich rozhovorů bude adaptace NATO na proměny bezpečnostního prostředí,“ uvedl úřad vlády. Jednat budou mimo jiné o Akčním plánu připravenosti NATO, který byl přijat loni na summitu ve Walesu, o příspěvku Česka k jeho naplňování a o přípravě summitu NATO, který se bude konat v červenci 2016 ve Varšavě.

Jednání se za Česko zúčastní i ministr financí Andrej Babiš (ANO), místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), ministr obrany Martin Stropnický (ANO) a ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Stoltenberg se setká také s prezidentem Milošem Zemanem.

Stoltenberg se ujal funkce generálního tajemníka NATO v říjnu 2014. Poslední návštěva šéfa NATO v ČR se uskutečnila v dubnu 2014, kdy do Prahy přijel Anders Fogh Rasmussen.

Ministři dnes projednali i návštěvu tureckého ministra zahraničních věci Mevlüta Çavuşogla, který do Prahy přijede 3. září. Jeho cílem bude mimo jiné mezivládní dohoda o zřízení kulturních center, se kterou dnes také vláda souhlasila. „Vznik kulturních center pomůže prohloubit bilaterální spolupráci v oblasti kultury, umění, jazyka, školství, vědy a techniky a cestovního ruchu,“ uvedlo ministerstvo zahraničních věcí.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!