Do roku 2025 chce stát s občany komunikovat on-line. Na dálku půjde vyměnit i řidičák | e15.cz

Do roku 2025 chce stát s občany komunikovat on-line. Na dálku půjde vyměnit i řidičák

Řidičský průkaz
Řidičský průkaz
• 
ZDROJ: Ministerstvo dopravy

E15.cz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Česko bude do roku 2025 řešit veškerou agendu mezi státem a občanem plně on-line. Zavádí to zákon o právu na digitální službu. Možností, jak komunikovat s úřady přes internet, v poslední době přibývá. V brzké době by lidé mohli požádat on-line například o výměnu řidičského průkazu.

„Naší největší budoucí výzvou bude celou státní správu přesunout do on-line prostředí. Hlouběji spolupracovat se soukromým sektorem a vytvořit opravdu funkční a uživatelsky přívětivý národní digitální systém, který by umožnil našim občanům definitivně se rozloučit s frontami na úřadech,“ uvedla na konferenci Digitální Česko ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) pandemie koronaviru přechod státní správy do digitálního prostředí urychlila. Jako příklady již fungujících on-line služeb zmínil erecepty, elektronickou dálniční známku nebo elektronické daňové přiznání. Od minulého roku také funguje možnost přihlásit se k elektronickým službám státu nebo na portál občana prostřednictvím bankovní identity.

V brzké době plánuje stát zdigitalizovat celý proces stavebního řízení, digitalizaci zdravotnictví a elektronické propojení všech resortů. Aktuálně vláda pracuje například na tom, aby si lidé mohli ještě v letošním roce on-line zažádat o výměnu řidičského průkazu. Motoristé by v budoucnu měli mít možnost žádat o nový průkaz plně elektronickou cestou. Zajistit to mají úpravy centrálního registru řidičů za přibližně 6,5 milionu korun. Systém by měl být napojen na Portál občana, nutná tak bude datová schránka nebo elektronický občanský průkaz. 

Video se připravuje ...
Jak vyměnit řidiský průkaz?

Na začátku června by také podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) mohl začít fungovat elektronický systém s QR kódem na prokazování očkování proti covidu-19, negativního testu či nedávno prodělaného covidu.

Dílčí projekty spouští i jednotlivé resorty. Ministerstvo vnitra například v březnu spustilo projekt Platební brána pro veřejnou správu, který má umožnit obcím, správním úřadům nebo příspěvkovým organizacím zajistit pro občany on-line platbu poplatků za služby veřejné správy. V případě, že se do projektu zapojí, lidé budou moci platit například poplatky za psa, za komunální odpad či za matriční doklady přes počítač nebo mobilní telefon. 

Kvůli jakým dalším věcem už není třeba chodit na úřad?

 

 

Autor: E15.cz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video