Penze od příštího roku vzrostou, v průměru o 900 korun měsíčně | e15.cz

Důchodci si od ledna polepší. Dostanou navíc o devět set korun měsíčně

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Průměrný důchod vzroste příští rok o 900 korun měsíčně. Přiblížit by se tak měl 14 400 korunám. Prezident Miloš Zeman v pondělí podepsal příslušný zákon o důchodovém pojištění. Sdělil to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zvýšení důchodů nad zákonnou valorizaci minulý týden schválili poslanci. Celkem by se na penze mělo příští rok vydat poprvé přes půl bilionu korun. Proti letošku to má být o 37 miliard víc.

Penzisté dostanou od začátku roku přidáno běžně podle zákona o polovinu růstu reálných mezd a o růst cen za sledované období. K tomu získají všichni do procentní části důchodu, v níž se odrážejí odpracované roky a výdělek, ještě doplatek.

Ten odpovídá u průměrné penze rozdílu mezi slíbeným navýšením o 900 korun a přidáním podle zákona. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) minulý týden řekla, že by to mohlo být 151 korun. Zbývajících 749 korun by představovala u průměrné penze zákonná valorizace. Průměrný důchod by tak mohl podle dřívějších informací dosáhnout 14 373 korun.

Senátoři chtěli přidat dalších 1000 korun lidem, kteří pobírají důchod aspoň 25 let. Poslanci ale jejich návrh odmítli.

Důchody se zvyšují pravidelně vždy od ledna. Už letos vzrostly v průměru rovněž o 900 korun. Zákonná valorizace činila asi 600 korun. Dalších 300 korun prosadila vláda Andreje Babiše (ANO) spolu s loňskou změnou ve složení penze, která mírně oslabila zásluhovost. Nyní se bude předpokládaná jednorázová částka připočítávat podle novely k procentní výměře každého důchodu. Zásluhovost tedy neklesne.

Na konci loňska průměrný důchod podle údajů České správy sociálního zabezpečení činil 12 418 korun. O tři měsíce později se dostal na 13 377 korun. Zvedl se tedy o 959 korun. Za částkou je nejen valorizace, ale i zvýšení penze o 1000 korun lidem nad 85 let a to, že noví důchodci odcházejí na odpočinek s vyšším důchodem než dřív. Na konci června se pak průměrný důchod rovnal 13 408 korunám. Starobní, invalidní a pozůstalostní penzi pobíralo kolem 2,9 milionu lidí.

O kolik si důchodci a důchodkyně skutečně polepší, není zatím jasné. Podle propočtů ze zákonných ukazatelů by se důchod měl zvýšit zhruba o 5,7 procenta. Jaká část z toho připadne na procentní část penze a jaká na pevný díl, který je pro všechny stejný a odpovídá desetině průměrné mzdy, není jasné. Lidé s nižším než průměrným důchodem musí ale počítat s tím, že dostanou přidáno méně než zmiňovaných 900 korun.

Spočítejte si s naší kalkulačkou, kdy půjdete do důchodu >>>

 

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video