Ekonomice by prospěl růst úrokových sazeb, prohlásil člen bankovní rady ČNB Benda | E15.cz

Ekonomice by prospěl růst úrokových sazeb, prohlásil člen bankovní rady ČNB Benda

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

České ekonomice by prospělo zvýšení úrokových sazeb do konce letošního roku až o 0,75 bodu, řekl člen bankovní rady České národní banky (ČNB) Vojtěch Benda. Sazby by ale podle něj měly růst postupně, ne skokově. Sám na posledním zasedání rady v září hlasoval pro zvýšení, nakonec ale zůstaly sazby beze změny.

Rada letos v srpnu poprvé od února 2008 zvýšila základní sazbu, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, a to o 0,2 procentního bodu na 0,25 procenta. Na dalším jednání v září pak rada sazbu neměnila. Pro zachování sazby však hlasovali jen čtyři ze sedmi členů, takže se podle analytiků dá na dalším zasedání v listopadu očekávat další růst. "Teoreticky by mohlo dojít ještě k jednomu nebo dvěma zvýšením. Do konce roku bude bankovní rada o sazbách hlasovat už pouze dvakrát," řekl Benda Hospodářským novinám.

Rychlost růstu se podle něj předpokládat nedá, ale sám by dal přednost pozvolnějšímu zvyšování - třeba po 0,25 bodu - před skokovým nárůstem. Může se však podle Bendy ukázat, že bude skokové zvýšení například o půl procentního bodu nutné. "Pouze mírné posilování kurzu koruny nedodává ekonomice potřebný protiinflační impuls, který by se dal očekávat. Tím pádem je větší prostor pro zpřísňování měnové politiky, tedy brzdění inflace prostřednictvím úrokových sazeb," uvedl.

"Ideální by byla samozřejmě dlouhodobě neutrální úroková sazba, která je podle našich odhadů kolem 2,5 až tří procent. Zda se na tuto úroveň dostaneme řekněme v horizontu dvou let, neumím říct," dodal. Změny sazeb budou záviset podle něj mimo jiné na vývoji kurzu koruny a výše mezd.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video