Ekonomiku trápí nedostatek kvalifikovaných pracovníků, míní Kysilka | E15.cz

Ekonomiku trápí nedostatek kvalifikovaných pracovníků, míní Kysilka

Ekonomiku trápí nedostatek kvalifikovaných pracovníků, míní Kysilka
Pavel Kysilka
• 
ZDROJ: Anna Vacková, E15

ČTK

Mezi hlavní problémy české ekonomiky patří nedostatek kvalifikované pracovní síly, tedy lidí s technickým vzděláním a dovednostmi. To brzdí mnohé české firmy, které kromě toho tíží i obrovská přeregulovanost a kontrolorství, což téměř znemožňuje vstup do podnikání. Myslí si to předseda představenstva České spořitelny Pavel Kysilka.

Přebujelá regulace je podle něj celoevropským trendem, takže její odstranění bude obtížné. „Je to do značné míry import z Evropy, ale zdejší nálada je také velmi proregulační a prokontrolorská,“ uvedl. Jako jinde v západním světě je v Česku problém demografie, tedy stárnutí populace.

Makroekonomická situace české ekonomiky je podle něj velmi dobrá již v posledních sedmi letech, loni se navíc dostala i do „dobré psychické kondice.“ To se projevuje ve vyšší spotřebě domácností a růstu investic firem. „Proto roste ekonomika a nezaměstnanost je na přijatelné úrovni. Pro rok 2015 očekáváme zrychlení ekonomického růstu české ekonomiky na 2,5 procenta,“ řekl Kysilka.

Tunel nekončí

Odhad inflace ve svých předpovědích spořitelna hodně snížila k nule. Aktuálně ji předpokládá letos 0,3 procenta. „Zde nevidím světlo na konci tunelu. Velmi nízká inflace ale není problém. Je to nová situace. Těžko se zvyká na to, že někam dáváte peníze a ty nevynášejí,“ upozornil Kysilka. Evropa si podle něj zvyká na záporné úrokové sazby, které Česko také mohou potkat.

Vývoj české inflace

Případný odchod Řecka z eurozóny by podle něj neznamenal pro českou, potažmo evropskou ekonomiku fakticky nic významného. „Věřitelská pozice evropských bank je zanedbatelná, byl by to spíš psychický šok,“ míní.

V odchod Řecka ale nevěří, protože řecká politická vůle je na straně jeho setrvání v eurozóně. Řecko tak bude muset hledat jiné cesty, jak se vypořádat se svou kritickou přetrvávající negativní situací, podotkl.

Prospěšná intervence

Důsledky intervencí České národní banky, které v listopadu 2013 oslabily korunu o sedm procent na současnou úroveň kolem 27,50 Kč za euro, podle něj ukáže až budoucnost.

„Z dnešního pohledu se zdá, že tyto kroky ze střednědobého pohledu ekonomice prospěly. V loňském i letošním roce se příznivě projeví na růstu ekonomiky i zaměstnanosti. Je dobré podporovat centrální banku, protože její důvěryhodnost se všem vyplácí. To je velká hodnota,“ poznamenal šéf největší české banky.

Pavel Kysilka: Peníze jsou bezcenné, ziskovost bank se nezvedne

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!