Elkoplast dodá lékárnám české léčebné konopí do konce června

Léčebné konopí lze užívat i ve speciálních kapslích.

Léčebné konopí lze užívat i ve speciálních kapslích. Zdroj: Blesk:Pro Blesk: Fakultní nemocnice u sv. Anny Brno

Léčebné konopí
Z otevření pracoviště pro výzkum pěstování léčebného konopí společnosti Meclovská zemědělská
Pěstírna léčebného konopí v severním Izraeli
Pěstírna léčebného konopí v severním Izraeli
Pěstírna léčebného konopí v severním Izraeli
8
Fotogalerie

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) očekává, že výrobce Elkoplast dodá léčebné konopí z Česka do konce měsíce. V současné době už se zajišťuje osvědčení o kvalitě, sdělila Monika Knoblová z tiskového oddělení ústavu. Prodejní cena gramu konopí bude 149 korun bez DPH. Od loňského ledna bylo v lékárnách dostupné jen konopí zahraniční, které je dražší. Pacienti si marihuanu hradí, lékaři ji předepisují například lidem s roztroušenou sklerózou, rakovinou či AIDS.

"Dodavatel informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv, že se v rámci připravované dodávky doposud nevyskytly žádné odchylky či nenadálé skutečnosti," doplnila Knobová.

Zákon předepisování léčebného konopí povolil v roce 2013, dostupné bylo o dva roky později. Od roku 2015 bylo předepsáno kolem pěti kilogramů marihuany pro léčebné účely. Pacienti mohou mít předepsáno maximálně 180 gramů měsíčně, podle SÚKL jich je v průměru asi 26 každý měsíc.

Lékárnám dodávala firma Elkoplast už v minulosti a lidé gram kupovali za 100 korun. SÚKL s ní měl ale spory kvůli certifikátům potvrzujících jakost, a proto převzal jen část objednaného konopí. Loni v lednu bylo k dostání naposledy. V květnu se zhruba na měsíc objevila dodávka z Nizozemska, u které stál gram 300 korun. Od ledna je dostupné konopí z Kanady za 200 korun za gram.

Pacienti si ale často stěžují, že na potlačení bolestí povolená měsíční dávka nestačí a konopí z lékárny je dvakrát dražší než na černém trhu. Loni v říjnu poslali ministru zdravotnictví otevřený dopis, v němž žádali, aby si ho mohli pěstovat sami. Podle dřívějších odhadů pacientského spolku Kopac by konopí mohlo být prospěšné pro několik tisíc pacientů.

Podle výroční zprávy o stavu ve věcech drog za rok 2016 si vzalo konopí pro utlumení bolesti nebo zmírnění zdravotních příznaků zhruba 880 000 Čechů a Češek nad 15 let, tedy zhruba desetina populace. Na černém trhu se podle odhadů objeví asi 60 tun marihuany ročně.

V Německu je konopí jako lék placeno od loňského března z veřejného zdravotního pojištění. Marihuanu začala pěstovat přímo státní agentura, první úrodu očekává příští rok. V Česku chtěl o jeho zahrnutí mezi hrazené léky jednat tehdejší ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Téma legalizace marihuany před podzimními parlamentními volbami zvedli Piráti. Legalizace by podle nich přinesla státu při zdanění 3,2 miliardy korun.

Předepisovat marihuanu může asi dvacítka lékařů, většinou onkologové, neurologové, ortopedi, geriatři nebo psychiatři a odborníci na paliativní péči, vydává je podobný počet lékáren. Vydává se proti speciálně evidovanému elektronickému receptu.

Konopí pomáhá při léčbě chronických bolestí lidem, u nichž normální léky nezabírají, používá se i u pacientů s rakovinou, AIDS či roztroušenou sklerózou. Léčebné konopí, neboli marihuana, obsahuje až 30 procent psychoaktivní látky THC. Její požívání mimo léčebné účely je v Česku nelegální.