ERÚ plynařům: Naplňte zásobníky na celou zimu, ne jen na měsíc | E15.cz

ERÚ plynařům: Naplňte zásobníky na celou zimu, ne jen na měsíc

ERÚ plynařům: Naplňte zásobníky na celou zimu, ne jen na měsíc
Detail podzemního zásobniku RWE
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Energetický regulační úřad (ERÚ) chce do konce letošního října připravit přísnější vyhlášku o dodávkách plynu do Česka. Nyní musejí mít plynaři zásoby pouze na jeden měsíc, nově by to bylo na celou zimu. Vyhláška by mohla platit od příští zimní sezóny, záležet ale bude na tom, jak rychle projde legislativním procesem. Zásoby navíc budou muset být umístěné v dosahu české distribuční sítě. Uvedla to šéfka ERÚ Alena Vitásková.

ERÚ nyní v souvislosti s krizí na Ukrajině zahájil kontroly obchodníků, zda dodržují bezpečnostní standardy a mají dostatečné zásoby plynu. Úřad zjišťuje, zda jsou obchodníci připraveni na zimní období, kdy by v případě uzavření kohoutků plynovodů vedoucích přes Ukrajinu mohl nastat problém. Obchodníci mají povinnost dostatečné množství plynu zajistit do konce září. Vyhláška by podle Vitáskové měla přijít na řadu po ukončení kontrol.

Podle Vitáskové, která záměr ERÚ oznámila v pořadu České televize Otázky Václava Moravce, to jsou kontroly ERÚ mimo jiné i reakcí na to, že společnost RWE před nadcházející topnou sezonou naplnila veškeré své podzemní zásobníky zemního plynu. Učinila tak o měsíc dříve, než bývá obvyklé. Podle Vitáskové však plyn v zásobnících není určen jen pro český trh a mohou tam mít plyn i zahraniční odběratelé.

Z 20 na 30 až 40 procent objemu v zásobnících

„Dneska nemůžeme říct, že to co je v zásobnících na území České republiky je uloženo obchodníky, kteří obchodují na českém trhu. To mohou být obchodníci v rámci celé EU,“ uvedla dnes Vitásková v České televizi. ERÚ také bude ve vyhlášce chtít, aby měl obchodník zajištěno ne 20 procent z objemu plynu, jímž obchoduje, ale alespoň 30 nebo 40 procent.

Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza ve čtvrtek řekl, že Česko má dnes zásobníky plynu naplněné na sto procent. „Jsme v situaci, kdy uzavření přítoků přes Ukrajinu dokážeme zvládnout, nejenom jeden měsíc, ale asi tak zhruba půl roku, i přes zimu,“ řekl Prouza.

Podle firmy RWE je nyní zcela naplněno všech šest podzemních zásobníků, jež společnost v ČR provozuje. Na území republiky je tak nyní k dispozici objem zemního plynu rovnající se 40 procentům celkové roční spotřeby. Ta v Česku přesahuje osm miliard metrů krychlových.

Existuje riziko, že Net4Gas půjde do správního řízení

Vitásková se také vyjádřila ke sporu s firmou Net4Gas, která je jediným držitelem licence na přepravu plynu v Česku a nedávno snížila svůj základní kapitál ze 31,8 na 2,75 miliardy korun. ERÚ firmu šetří, podle Vitáskové je riziko, že bude muset s firmou zahájit správní řízení. „Jsou to hodně vážné kroky. Já věřím, že společnost má tak silné akcionáře, že ustojí své povinnosti, které má v rámci licence plnit,“ dodala Vitásková.

S firmou podle Vitáskové již běží správní řízení v souvislosti se stavbou strategických plynovodů STORK II a MORAVIA, které mají propojit Česko a Polsko. Rozhodnutí by mělo padnout za několik dní, uvedla Vitásková. „Nic nebrání tomu, aby Net4Gas mohl výstavbu zahájit,“ zdůraznila Vitásková. Čeští zákazníci by podle ní měli zaplatit 42 procent plynovodu. „To je naše definitivní stanovisko,“ uvedla Vitásková. Firma podle ní chtěla, aby zaplatili 55 procent.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!