EU dá více peněz na migraci | E15.cz

EU dá více peněz na migraci

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Evropská unie schválila rozpočet na příští rok, v dnešním hlasování s jeho podobou souhlasil Evropský parlament. Rozpočet dosahuje v závazcích 157,86 miliardy eur (4,27 bilionu korun) s rezervou 1,1 miliardy eur (29,8 miliardy korun) na předvídatelné události a v platbách 134,49 miliardami eur (cca 3,64 bilionu korun). Členské země už s kompromisní podobou materiálu souhlasily v pondělí.

Na kompromisu rozpočtu na rok 2017, tedy na úpravách původního návrhu Evropské komise, se po mnohahodinovém vyjednávání zástupci europoslanců a diplomaté unijní osmadvacítky shodli 17. listopadu. V parlamentu dnes pro návrh hlasovalo 438 europoslanců, proti bylo 194 a sedm se zdrželo.

"Dosáhli jsme svých cílů. Rozpočet na rok 2017 se jasně soustředí na naše priority podpory růstu a tvorby pracovních míst - zvláště pro mladé - a řešení migrační krize," poznamenal po dnešním hlasování zpravodaj materiálu, německý socialistický europoslanec Jens Geier.

Například na zvládání migrační krize a posílení evropské bezpečnosti má jít příští rok o 11,3 procenta evropských peněz více než letos. Použity budou na pomoc s přesídlováním, vznik přijímacích center, na integrační opatření a také na financování návratů do svých zemí těch osob, které souhlas s pobytem v unii nezískají. Pomohou také posílit ochranu hranice, prevenci kriminality, protiteroristické aktivity a ochranu klíčové infrastruktury.

Výsledná podoba rozpočtu na rok 2017 je v závazcích vyšší než letos. Platby, tedy očekávání, kolik peněz se v daném roce skutečně vydá, jsou však ve srovnání s původním návrhem letošního rozpočtu o více než devět miliard eur nižší. Závazky představují odhodlání financovat budoucí výdaje.

Vše o Evropské unii čtěte zde >>>

Původní návrh Evropské komise na příští rok předpokládal závazky ve výši 157,66 miliardy a platby 134,9 miliardy eur. Členské země chtěly obě položky snížit, zatímco europarlament původně žádal jejich zvýšení, v platbách například až na 138,03 miliardy eur.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video