Evektor odmítá vrátit dotaci na vývoj letadel. Zažaloval stát | E15.cz

Evektor odmítá vrátit dotaci na vývoj letadel. Zažaloval stát

Jiří Liebreich

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
1

Kunovická společnost Evektor podala v dubnu žalobu ke krajskému soudu v Brně na údajně neoprávněný požadavek brněnského Odvolacího finanční ředitelství, podle kterého má Evektor vrátit státu dotaci na vývoj letadel EV-55 ve výši 32 milionů korun. Podnik dříve neuspěl s odvoláním vůči nařízenému vrácení dotace.

Evektor vyvíjí a vyrábí malá letadla, dodává ale i řešení pro automobilový průmysl – oba sektory velmi tvrdě zasáhla koronakrize, což skončilo zatím neupřesněnou ztrátou za loňský rok. I proto je pro firmu podstatné obhájit zisk dotace.

„V roce 2018 ve společnosti proběhly dvě kontroly ze strany ministerstva průmyslu a obchodu týkající se plnění dotačních podmínek k programům Inovace a Potenciál. První již skončila. MPO požadovalo vrácení 24 milionů. Po následující kontrole ze strany finančního úřadu byla částka snížena na milion korun, kterou Evektor zaplatil koncem roku 2020, aby se vyhnul zdlouhavým soudním sporům,“ uvádí společnost.

V rámci druhé kontroly požadovalo MPO vratku 32 milionů, což potvrdil finanční úřad. Evektor neuspěl s odvoláním, a proto podal žalobu. „Doposud o ní nebylo rozhodnuto. Jsme přesvědčeni, že požadavek na vrácení dotace není důvodný, a trváme na tom, že jsme beze zbytku splnili dotační podmínky,“ tvrdí Jiří Tomíček, generální ředitel firmy, jež do daného programu vložila asi padesát milionů nad rámec dotace.

O tom, že stát vymáhá zpět dotace, informoval exkluzivně deník E15 koncem roku 2018. Stát ve formě dotací a pobídek vložil do projektu zhruba miliardu korun, další peníze Evektor získal od dvou desítek soukromých českých firem.

„Kontrolou bylo zjištěno, že společnost Evektor zásadně porušila podmínky pro poskytnutí dotace v rámci programu Inovace a potenciál,“ řekl tehdy mluvčí MPO David Hluštík.

Spory se státem zhoršují vyjednávací pozici podniku v bankách, kde má sjednané kreditní financování. „Banky nejsou nejochotnější financovat firmy, které musejí vracet dotace. Proto se soudně bráníme,“ vysvětluje Tomíček. Podnik dále shání investora, který by financoval vývoj letadel EV-55 za asi jednu a čtvrt miliardy korun a Cobra za zhruba čtvrt miliardy.

Na začátku roku Evektor prodal dceřinou firmu CNC-MT jejímu bývalému řediteli Radku Chaloupkovi řádově za desítky milionů korun. Evektor odmítá, že by tímto prodejem řešil finanční potíže. „CNC-MT se zaměřuje na velkosériové soustružené díly, nezapadá nám do portfolia a vize skupiny. Pan Chaloupka firmu dlouho řídil, takže je podnik ve správných rukou,“ říká výkonný ředitel Evektoru Aleš Vávra.

Největší investici ve výši dvou set milionů dolarů, kolem 4,6 miliardy korun, měl Evektoru poskytnout malajský investor, společnost Aspirasi Pertiwi bývalého malajsijského premiéra Mohamada Mahathira. Z klíčové finanční infuze dohodnuté po roce 2014 ale sešlo, přestože ji osobně podpořil prezident Miloš Zeman. Nepomohly ani písemné přímluvy premiéra Andreje Babiše.

Evektor uvádí, že loni vyrobil a prodal osmnáct ultralightů, zpravidla leteckým školám. Za prvních pět letošních měsíců měl zhotovit třináct těchto strojů. Podnik se snaží rozšířit své tradiční trhy ve Francii, Německu a Spojených státech o nové, například o Austrálii, Indii či Vietnam. Letos plánuje vyrobit na třicet letadel, příští rok šedesát a napřesrok 150. Objem výroby ovšem bude záviset na získaných kontraktech.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video