Exekutoři se brání výrokům šéfa Notářské komory | E15.cz

Exekutoři se brání výrokům šéfa Notářské komory

exekuce
exekuce
• 
ZDROJ: sedmicka.cz

vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Exekutorům se nelíbí výroky prezidenta notářské komory Martina Foukala, že stát v současnosti nechrání dostatečně dlužníky. Foukal v rozhovoru pro Právo uvedl, že fenoménem poslední doby je vytváření množství smluvních exekučních titulů, jejichž podepsáním je dlužník zbaven obrany, kterou by měl v soudním řízení. Podle Foukala by spory věřitelů s dlužníky měli zapisovat spíše notáři, než exekutoři. Ti s tím nesouhlasí.

„Pod státotvorným nadpisem „I dlužník potřebuje od státu lepší ochranu“ se bohužel skrývá snaha o monopolní ovládnutí trhu s vykonatelnými zápisy,“ píše v otevřeném dopise Foukalovi soudní exekutor Petr Kučera.

Kučera odmítá, že by zápis notářem byl zárukou větší nestrannosti. „Exekutoři prochází stejně jako notáři náročným výběrovým řízením, přičemž exekutory od roku 2009 vybírá ministerstvo spravedlnosti a na rozdíl od jiných právnických profesí procházíme stejně jako soudci a státní zástupci psychologickými testy. Ohledně vámi uváděné „notářské nestrannosti“ poukazuji na naší „exekutorskou nezávislost“, protože exekutor je, stejně jako notář, úřední osobou (dříve veřejným činitelem),“ argumentuje Kučera.

Kučera věří, že se podaří zachovat konkurenční prostředí. „Máte zájem na tom, aby notáři získali námi zavedený trh. Žádáte o monopol. Monopol jste ale už měli a o tento monopol jste přišli přijetím exekučního řádu v roce 2001, protože na rozdíl od notáře by exekutor měl být velmi mobilní a jako takový by měl být schopen sepsat zápis o skutečnosti pro případné osvědčení v soudním řízení prakticky kdekoliv a kdykoliv. To, že monopol by byl krokem zpět, vypovídá vaše hanobení naší snahy dosíci ducha exekučního zákona,“ podotýká Kučera.

Autor: vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video