Exportní banka navýší kapitál o miliardu, podpoří nové vývozce | E15.cz

Exportní banka navýší kapitál o miliardu, podpoří nové vývozce

Česká exportní banka
Česká exportní banka
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Valná hromada České exportní banky (ČEB) schválila navýšení kapitálu o jednu miliardu korun. Tento krok má vést k větší podpoře exportérů v perspektivních oborech jako je například letectví. Základní kapitál ČEB tak stoupne na pět miliard korun.

Podle generálního ředitele banky Karla Bureše navýšení kapitálu otevře bance cestu k větší podpoře exportérů v oborech s vysokou přidanou hodnotou. Vedle tradičních strojírenských odvětví chce ČEB více podporovat i české firmy působící v perspektivních oborech s vysokým potenciálem růstu jako jsou technologie pro výrobu potravin, kvalifikovaná chemie, optika, zdravotnictví nebo farmacie.

„Jednoznačná podpora státu je důležitá pro udržení vysokého investičního hodnocení ze strany ratingových agentur,“ dodal Bureš. Ministerstvo financí v prosinci uvedlo, že v případě ČEB se počítá s navýšením kapitálu o miliardu korun a v případě státní Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) o 2,775 miliardy korun.

Nákladná sanace

Sanace ztrát za obchodní případy z minulých období a doplnění kapitálu na přísnější regulatorní podmínky si podle dřívějšího vyjádření ministerstva financí v následujících pěti letech vyžádají přes 15 miliard korun. Podle zprávy o činnosti EGAP a ČEB chybí v systému exportního financování odhadem 15 až 20 miliard korun, jež budou muset být uhrazeny ze státního rozpočtu.

ČEB je součástí systému státní podpory exportu. Českým vývozcům poskytuje finanční produkty a poradenství pro jejich export do rizikovějších teritorií a na nové perspektivní trhy.

Téměř dvacetimiliardová ztráta

Ve třetím čtvrtletí loňského roku banka evidovala ztrátové pohledávky z nesplácených úvěrů v objemu 19,6 miliardy korun. Nesplácené pohledávky pocházejí z let 2007 až 2011 z budování skláren, továren a elektráren, kterým posílali stroje a vybavení čeští výrobci. Do dvou let chce banka vyřešit polovinu z nich. Problematické obchodní případy z tohoto období vyšetřuje policie. ČEB uvádí, že za posledních 12 měsíců se jí na nedobytných pohledávkách podařilo získat přes miliardu korun.

ČEB je vlastněna čtyřmi ministerstvy a EGAP. Ministerstvo financí v ČEB vykonává 41 procent akcionářských práv státu, ministerstvo průmyslu a obchodu 24 procent, ministerstvo zahraničí deset procent a ministerstvo zemědělství pět procent. EGAP je ovládán stejnými čtyřmi ministerstvy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video