EY: Česká ekonomika letos poroste o 2,6 procenta. Rychleji než eurozóna | E15.cz

EY: Česká ekonomika letos poroste o 2,6 procenta. Rychleji než eurozóna

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: Aero Icarus via Flickr
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česká ekonomika by měla v letošním roce stoupnout o 2,6 procenta. V příštím roce by hrubý domácí produkt měl stoupnout o 2,9 procenta. Ve zveřejněné prognóze to odhaduje poradenská společnost EY (Ernst&Young). Česko by ale mělo růst rychleji než eurozóna, u které letos EY očekává růst o 1,6 procenta a příští rok o 1,9 procenta.

Vývoj české ekonomiky budou letos a příští rok podle EY pozitivně ovlivňovat především díky čerpání peněz z EU rostoucí investice, pokles cen ropy, nízká inflace a reálný růst mez. „Dalším pozitivem je dobrá kondice bankovního sektoru, který si vede dobře díky své vysoké ziskovosti, konzervativním zásadám řízení rizik a relativní malé míře zadluženosti panující v české ekonomice,“ uvedl vedoucí partner podnikového poradenství a řízení rizik EY Jan Fanta.

Vývoj růstu HDP Česka Graphical visualization of Czech Republic GDP Annual Growth Rate

Podobný vývoj hospodářství očekává například i ministerstvo financí, které podle dubnové prognózy čeká letos růst o 2,7 procenta. Česká národní banka aktuálně odhaduje růst o 2,6 procenta. Podle analytiků by ovšem růst HDP mohl letos překonat i tříprocentní hranici.

Hlavní analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek tento týden zvýšil odhad růstu ekonomiky pro letošek až na 3,8 procenta. Ekonom Jan Švejnar pak minulý týden uvedl, že česká ekonomika by měla za celý letošní rok stoupnout v případě pokračujícího pozitivního vývoje o téměř tři procenta.

Vývoj růstu HDP EU Graphical visualization of Euro Area GDP Growth Rate

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.