Faltýnek vydělal v Agrofertu miliony korun, téměř dvakrát více oproti minulému roku | E15.cz

Faltýnek vydělal v Agrofertu miliony korun, téměř dvakrát více oproti minulému roku

ČTK

Předseda poslanců hnutí ANO a jeho první místopředseda Jaroslav Faltýnek loni získal od Agrofertu přes 4,6 milionu korun jako člen představenstva. Proti minulým létům jde zhruba o dvojnásobnou částku. 

Poměrně vysoké příjmy mimo politiku vykázal v majetkovém oznámení za loňský čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, asi 18,7 milionu korun. Nejvíce peněz mu plynulo z pronájmů.

Agrofert ještě loni vlastnil předseda ANO Andrej Babiš, začátkem letošního roku ho v souvislosti s novelou o střetu zájmů převedl do svěřenského fondu. Faltýnek v představenstvu skupiny skončil s loňským rokem.

Pilný v politice skončí, na kandidátce ho nahradí Faltýnek

Majitel rozsáhlého panství Schwarzeberg inkasoval z pronájmů podle oznámení kolem 14,7 milionu korun, za prodej pozemků dostal tři miliony. Příjmy má například i z německého a rakouského důchodu a z honorářů. Bývalý ministr zahraničí, jenž loni pořídil za 640.000 korun zastavěnou plochu, patří i k nezadluženějším poslancům. Z hypotéky mu zbývalo ke konci roku splatit asi 9,6 milionu korun.

Podívejte se, co si Jaroslav Faltýnek myslí o svých koaličních partnerech ve vládě: 

1080p 720p 480p 360p 240p
Faltýnek: Koaliční partneři nás podráží každý den. Všichni se proti nám spojili

Rovněž mnozí další poslanci podle oznámení, které byly postupně zveřejňovány ve sněmovním registru, spláceli hypotéky a jiné úvěry. V porovnání s minulými léty se jeví, že obecně častěji investovali do nemovitostí, automobilů nebo cenných papírů. Zřejmě nejvíce peněz mezi poslanci vydal za vozidlo místopředseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Pořídil si podle oznámení vůz Lexus za 1,5 milionu korun.

Zaorálek zaútočil na Babiše: Říkal, že bojuje s matrixem, nakonec ho sám buduje

Někteří poslanci se vedle výkonu mandátu ve Sněmovně věnují lékařství, advokacii nebo působení na vysokých školách. Další se věnují i regionální nebo obecní politice. Poslanec ČSSD Jan Birke si loni opět připsal 960 tisíc korun za působení ve Smíšené česko-čínské komoře vzájemné spolupráce a předseda poslanců Úsvitu Marek Černoch vykázal víc než stotisícový příjem ze zděděných autorských práv. Jeho otcem byl zpěvák Karel Černoch. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) dostal díky své původní herecké profesi asi 270 tisíc korun.

Zajímavostí je oznámení Martina Komárka (ANO), jenž do kolonky o podnikatelských aktivitách vepsal "autor, spisovatel" a do kolonky místa jejich výkonu "psaní doma" se smějícím se smajlíkem.

Babiš s novinářem Přibilem zamíří před sněmovní komisi, budou odpovídat v kauze odposlechů

Prohlášení o majetku za loňský rok museli poslanci a další veřejní funkcionáři podat podle zákona do konce června. Ve sněmovním registru byla postupně zpřístupňována tak, jak je zkontrolovali členové mandátového a imunitního výboru. Nejvyšší příjmy mezi poslanci vykázal podle dříve zpřístupného oznámení Babiš, zhruba 184 milionu korun. Drtivá většina z nich pochází z úroků z jednokorunových dluhopisů skupiny Agrofert. Výnosy z nich nepodléhají zdanění a někteří političtí oponenti ho kvůli tomu nařkli z účelového obcházení daňových předpisů.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!