Finanční ředitelství dostalo pokutu od ÚOHS, za zakázky bez soutěže zaplatí 1,3 milionu | E15.cz

Finanční ředitelství dostalo pokutu od ÚOHS, za zakázky bez soutěže zaplatí 1,3 milionu

Finanční ředitelství dostalo pokutu od ÚOHS, za zakázky bez soutěže zaplatí 1,3 milionu
Generální finanční ředitelství
• 
ZDROJ: financnisprava

ČTK

Generální finanční ředitelství dostalo od antimonopolního úřadu pokutu 1,3 milionu korun. Je za zadávání 14 veřejných zakázek bez otevřené soutěže. Zakázky se týkaly softwaru. Platnost pokuty nyní potvrdil předseda ÚOHS Petr Rafaj. Pokuta je pravomocná.

Generální finanční ředitelství postupovalo jen formou jednacího řízení bez uveřejnění. Podmínky pro tento jednodušší postup ale nebyly splněny. "Postup zadavatele mohl v každém jednotlivém případě podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky," uvedl Rafaj.

Podle něj generální finanční ředitelství neprokázalo, že by zakázky mohla dělat jen jediná oslovená firma. "Zadavatel pro prokázání důvodu k uplatnění výjimky umožňované zákonodárcem nepředložil žádné technické důvody ani relevantní objektivní důkazy," uvedl Rafaj.

NKÚ: Jednotné inkasní místo stálo už 3,5 miliardy, dokončeno není

Generální finanční ředitelství mělo podepsanou smlouvu se společností KONZULTA. Podle Rafaje ale ředitelství nemělo dál setrvávat v tomto závazku exkluzivity, ale v každém konkrétním případě namísto toho zkoumat, zda jsou naplněny veškeré zákonem předpokládané podmínky pro použití jednacího řízení bez uveřejnění.

Zakázky souvisely s vývojem a aktualizací softwarového programu pro výuku a testování znalostí pracovníků a softwarové knihovny.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!