Firma nabízející pomaturitní vzdělávání dluží svým bývalým studentům. Ti už podávají žaloby | E15.cz

Firma nabízející pomaturitní vzdělávání dluží svým bývalým studentům. Ti už podávají žaloby

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Firma AZ Smart nabízela roky pomaturitní vzdělávání, vloni na podzim ale ze dne na den skončila. Studentům, kterých může být několik stovek, stále dluží zaplacené školné v souhrnné výši v jednotkách milionů.

Informoval o tom dnes zpravodajský web Českého rozhlasu iRozhlas.cz. Na případ předtím upozornila televize Prima. Firma tvrdí, že se do potíží nedostala vlastní vinou a případ se snaží vyřešit. Poškození se však chtějí bránit, někteří už podali žaloby.

"Firma skončila kvůli tomu, že finanční prostředky potřebné pro provoz školy náhle chyběly. Ředitel je skladoval jinde než v sídle firmy. K tomuto místu měly neoprávněně přístup i jiné osoby. Domníváme se, že finanční prostředky byly po jeho smrti vybrány nebo zatajeny," uvedl Aleš Kacl, který vystupuje jako mediální zástupce AZ Smart.

Na rodinu bývalého ředitele a zároveň jednoho z majitelů školy Martina Vaňka, který údajně spáchal sebevraždu, podala společnost trestní oznámení. Ve firmě prý chybí několik milionů korun. "Šetření ještě běží," dodal Kacl.

Po téměř roce AZ Smart nezná jak přesný počet studentů, tak částku, kterou jim dluží. Poškozených ale může být podle Kacla několik stovek a dlužná částka se zřejmě bude počítat v jednotkách milionů.

Studenti a jejich rodiče zvažují právní kroky. Několik z nich už podalo žalobu k Obvodnímu soudu pro Prahu 1. "U soudu je podáno sedm žalob žáků AZ Smart. Vesměs jde v těchto věcech o zaplacení částky zhruba 20 tisíc korun," potvrdila serveru mluvčí soudu Alena Novotná. Dvěma žalobám už podle ní soud vyhověl, jednu zamítl a čtyři na verdikt ještě čekají.

Na firmu už někteří z poškozených podali koncem července také trestní oznámení. "Jsou dva možné postupy. Státní zástupkyně buď sezná, že nejde o podezření ze spáchání trestného činu, a založí to. Nebo shledá důvodné podezření ze spáchání trestného činu a postoupí to pražské policii," potvrdil minulý týden zpravodajskému webu mluvčí Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jan Lelek.

Pražská policie se pak k případu firmy AZ Smart odmítla vyjádřit. "S ohledem na trestní řád i zákon o ochraně osobních údajů neposkytujeme informace v souvislosti s konkrétní fyzickou či právnickou osobou," uvedla policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.