Fischer a Klausovi čelí trestním oznámením kvůli údajné korupci | e15.cz

Fischer a Klausovi čelí trestním oznámením kvůli údajné korupci

Jan Fischer
Jan Fischer
• 
ZDROJ: Michael Tomes

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Spolek Šalamoun a redaktor Jiří X. Doležal podali kvůli možné korupci trestní oznámení na ministra financí Jana Fischera a bývalý prezidentský pár Klausových. Podle spolku mohly být úplatkem dary přes pět milionů korun, které v posledních dnech přišly na účet Fischerovy prezidentské kampaně. Doležal zase tvrdí, že ministerský post pro Fischera a místo velvyslankyně pro Klausovou mohou být úplatkem za jejich podporu Miloše Zemana ve volbách.

„Vyzvali jsme městskou státní zástupkyni v Praze Janu Hercegovou, aby nechala prověřit podezření, že by náhlé poskytnutí 5,3 milionu korun designovanému ministrovi Fischerovi mohlo mít povahu poskytnutí a přijetí úplatku,“ sdělil spolek Šalamoun, který vede aktivista John Bok.

Díky milionovým darům, které dorazily na transparentní účet neúspěšného prezidentského kandidáta, mohl nový ministr ještě před dnešním jmenováním členů úřednické vlády Jiřího Rusnoka uhradit dluhy z kampaně.

Trestní oznámení, tentokrát olomouckému vrchnímu státnímu zástupci Ivovi Ištvanovi, podal také redaktor Reflexu Doležal. Podle něj mohla být korupcí podpora, kterou Fischer a Klausovi na začátku roku přímo i nepřímo vyjádřili nynější hlavě státu Zemanovi v prezidentské volbě.

„Vzhledem k tomu, že podpora Zemana od jmenovaných osob byla v přímém rozporu s jejich dřívějšími výroky a postoji, mám podezření, že vyjádření podpory bylo čistě účelové korupční jednání,“ míní.

Doležal uvedl, že se jedná o podobné jednání jako v případě exposlanců za ODS Petra Tluchoře, Marka Šnajdra a Ivana Fuksy, kteří jsou nyní ve vazbě kvůli údajné korupci. Podle policie trojice složila mandáty za slib dalších výhod, hlavně funkcí ve státních firmách. Úplatek trojici poslanců ODS podle obvinění slíbil končící premiér Petr Nečas. Kauza vyvolala pád Nečasova kabinetu.

PROFIL: Fischer jde už zase s pány na led

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video