Forejt na Hradě končí | E15.cz

Forejt se vzdal funkce, na Hradě skončil

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ředitel protokolu Pražského hradu Jindřich Forejt se vzdal z osobních a zdravotních důvodů svého místa. Skončí ke konci roku.  Žádosti Forejta o rozvázání pracovního poměru bylo vyhověno. Šéf protokolu patřil k blízkým spolupracovníkům prezidenta Miloše Zemana.

"Jindřich Forejt se k dnešnímu dni, tedy k úterý 6. prosince 2016, z osobních a zdravotních důvodů vzdal místa ředitele Odboru protokolu Kanceláře prezidenta republiky a požádal o rozvázání pracovního poměru dohodou ke dni 31. prosince 2016. Této žádosti bylo vyhověno," uvedl Ovčáček.

O konci Forejta se spekuluje od konce minulého týdne, kdy mu podle médií byla na Hradě zapečetěna kancelář. Vedení Pražského hradu ale záležitost nekomentovalo s tím, že jde pouze o spekulace.

Hradní protokol byl v poslední době spojen s několika spornými situacemi. Musel vysvětlovat zpoždění leteckého speciálu, ve kterém letěla delegace vedená prezidentem Milošem Zemanem na pohřeb slovenského prezidenta Michala Kováče.

 

Z hradního protokolu také měla podle oficiálního sdělení Hradu pocházet chybná informace, na jejímž základě Zeman obvinil amerického velvyslance Andrewa Schapira z neúčasti na udílení státních vyznamenání 28. října na Pražském hradě. Schapiro ale ve Vladislavském sále byl.

Forejt byl také často zmiňován v kauze neudělení vyznamenání pamětníku židovského holokaustu Jiřímu Bradymu. Minulý rok v září pak při přijetí generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga visela v Trůnním sále Pražského hradu vlajka OSN místo vlajky Severoatlantické aliance.

Média také upozornila na existenci kompromitujícího videa, na kterém je údajně Forejt zachycen. Server Hlídací pes z nahrávky publikoval několik fotografií, celé video zveřejnit odmítl. Autentičnost záběrů se nepodařilo ověřit. Také další média byla oslovena, že mohou záběry koupit. Uvedl to například Český rozhlas nebo server Echo24.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video