Funkcionalistická vila na Petřinách půjde k zemi. Zbourat ji chce majitel i přes odpor obyvatel | E15.cz

Funkcionalistická vila na Petřinách půjde k zemi. Zbourat ji chce majitel i přes odpor obyvatel

Funkcionalistická vila na Petřinách půjde k zemi. Zbourat ji chce majitel i přes odpor obyvatel
Funkcionalistická vila Petřiny.
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Majitel může zbourat funkcionalistickou vilu Petřiny. Stavební úřad Prahy 6 vydal v pondělí rozhodnutí o odstranění stavby. Na místě činžovní vily plánuje vlastník vybudovat bytový dům.

"Odbor výstavby stanovil pro odstranění stavby přísné podmínky tak, aby stavební ruch nezatěžoval bezprostřední okolí nad únosnou míru," uvedl jednatel společnosti AND Vila Petřiny Jiří Šalda.

Praha 6 již dříve povolila Šaldovi demolici budovy. Proti zbourání se však postavili místní obyvatelé a vyzvali politiky k záchraně funkcionalistické vily. Na návrh zastupitele Prahy 6 Antonína Nechvátala (Zelení) ministerstvo kultury v únoru prohlásilo vilu za kulturní památku.

Rozkladová komise ministerstva v červnu rozhodla sejmout z vily památkovou ochranu. Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) označil prohlášení stavby památkou za "nahodilý svévolný přístup orgánů památkové péče", citoval jej Donath.

Pražští radní dál brojí proti Airbnb, prý obtěžuje sousedy. Inspirací může být Berlín, míní Kolínská

Majitel zahalil loni v listopadu vilu do černé plachty na protest proti jednání úřadů, kdy jeden povolil demolici a druhý se pokusil o prohlášení stavby za památku.

Petřínská vila z roku 1939 je podle některých pramenů připisována architektu Pavlu Simonovi. Mediální zástupce vlastníka budovy Donath však uvádí, že ve stavebním povolení jako autor a pověřený stavitel figuruje Václav Všetička.

Pražští kočí své koně ve vedru přetěžují, tvrdí němečtí aktivisté. Nesmysl, oponují čeští chovatelé
Součástí velkého projektu Penty kolem Masarykova nádraží bude i střešní nadchod, zřídí jej SŽDC

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!