Harleye projíždí Prahou, oslav se zúčastní okolo šedesáti tisíc motorkářů | E15.cz

Harleye projíždí Prahou, oslav se zúčastní okolo šedesáti tisíc motorkářů

ČTK

Prahou od dopoledne projíždějí tisíce motorkářů na strojích Harley-Davidson. Jejich spanilá jízda je součástí oslav 115. výročí založení této značky, které se konají na holešovickém výstavišti od 5. do 8. července. Hlavním městem mají v průběhu soboty podle organizátorů postupně projet čtyři tisíce motorkářů. Doprava na trase je omezena, policie na akci dohlíží, podle mluvčí policejního prezidia Evy Kropáčové se zatím vše obešlo bez problémů.

Do Prahy na oslavy přijelo zhruba 60 tisíc motorkářů, organizátoři dále očekávali dalších asi 40 tisíc návštěvníků. Kvůli omezené kapacitě se účastníci dnešní spanilé jízdy losovali.

První motorkáři vyjeli kolem 10:00 z prosluněné Letenské pláně. Burácející motory slavné značky tam ale bylo slyšet už dlouho před devátou hodinou ráno. Účastníci jízdy přijížděli z holešovické základny ulicí U Sparty, kde zahnuli doleva a zhruba po 100 metrech odbočili na plochu, která slouží jako parkoviště například při zápasech fotbalové Sparty. Nakonec vytvořili asi 30 metrů široký pruh, který se táhnul od ministerstva vnitra až ke Špejcharu.

Vše se odehrávalo pod dohledem policie, která dbala na to, aby levý pruh ve směru do Veletržní ulice zůstal průjezdný pro běžnou dopravu. Účastníci akce byli označeni páskami ve třech barvách podle jednotlivých vln, ve kterých do centra vyjížděli. Vyzdobeni byli často parukami nebo maskami, oblečeni do nejrůznějších kostýmů, k vidění byl i Santa Claus. Dress code byl opravdu velmi rozmanitý. Od předpisových celokožených kombinéz až po běžné kraťasy s tričkem. V motorkářské koloně byly i dívky s květinami ve vlasech. Na akci dohlíží několik stovek diváků.

Spanilá jízda odstartovala v 10:00 z Letenské pláně, motorkáři vyjíždějí ve třech vlnách, první v 10:00, další o hodinu později a poslední ve 12:30. Z Letné účastníci jedou Letenským tunelem, pak na magistrálu přes Václavské náměstí, okolo právnické fakulty na náměstí Jana Palacha. Tam je krátká zastávka. Poté Chotkovou ulicí, přes Letnou na holešovické výstaviště. Akce by měla skončit zhruba do 13:00. Centrem města projede podle pořadatelů 4000 motocyklů této značky.

Do Prahy dorazili motorkáři ze 77 zemí. Kromě Čechů jich je nejvíce z Německa, Itálie, Francie nebo Velké Británie. Bohaté zastoupení by podle organizátorů měly mít také státy východní Evropy, především Rusko, Bělorusko, Ukrajina a Polsko. "Ale máme účastníky i ze vzdálenějších zemí, jako jsou například Austrálie, Nový Zéland nebo Indie," uvedl organizátor akce Jaroslav Vavřina. Nejstarším účastníkem je 83letý Ital, který přijel na svém Harley-Davidson Road King z Říma. Nejvzdálenější účastník je z Číny, do Prahy urazil na motorce po vlastní ose 14 tisíc kilometrů.

Mluvčí záchranářů a policistů v pátek řekli, že setkání motorkářů je zatím bez vážnějších komplikací. Záchranáři do pátečních 17:00 ošetřili 32 lidí, z toho čtyři převezli do nemocnice.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!