Hrací automaty zmizí z restaurací a benzinek. Zákon zpřísní pravidla | E15.cz

Hrací automaty zmizí z restaurací a benzinek. Zákon zpřísní pravidla

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: 7 Jan Racek

ČTK, čap

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Stát přitvrzuje v boji proti hazardu. Z restaurací a čerpacích pump by měly zcela zmizet herní automaty, počítá s tím návrh nového zákona o hazardních hrách. Místo ministerstva financí by je měla nově povolovat Celní správa. Vzniknout by měl i registr hráčů, nezahrají si ti, kteří neplatí alimenty či dluží státu.

Povolení k umístění hry bude podle návrhu ve výhradní pravomoci příslušné obce, na jejímž území má být hazardní hra provozována. Uvedl to náměstek ministra financí Ondřej Závodský, pod nějž tato oblast spadá.

V současnosti se mohou být hazardní hry v sázkových kancelářích, hernách, kasinech a provozovnách se zvláštním režimem, jako jsou například restaurace, bary či čerpací stanice. „Nový zákon počítá s tím, že zůstanou pouze sázkové kanceláře, kasina a herny. Provozovny se zvláštním režimem bychom rádi zrušili. Váží totiž na sebe největší patologické dopady,“ řekl Závodský.

Limit na sázení

Herna by měla mít deset až 30 herních zařízení, v kasinu jich bude víc než 30, přičemž na každých deset automatů bude muset provozovatel kasina zřídit stůl s takzvaných živým hraním. Omezen má být také počet provozoven v jednotlivých regionech. „Herny a kasina budou navázána na určitý počet obyvatel obce i regionu. V obcích s méně než 5000 obyvateli bude pouze jedna herna,“ doplnil Závodský. Kasino bude limitováno 40 tisíci obyvateli ve spádovém regionu.

Ministerstvo chce také zřídit centrální monitorovací systém a registr hráčů. „Požadujeme, aby bylo znemožněno hrát osobám, které podle společenských konvencí hrát nemohou. Typicky jde o například člověka, který se podrobil léčbě závislosti. Takového by technické zařízení k tomu nemělo pustit,“ uvedl Závodský. Sázky a hazard bude zapovězen osobám mladším 18 let.

Centrální systém má státu umožnit mít on-line přehled o sázkách a hrách na všech typech zařízení. Důležitý bude také proto, že ministerstvo chce nastavit limit, který bude moci jednotlivý hráč prosázet. „Pracujeme s částkou tisíc korun za hodinu, měsíčně by to však bylo maximálně 20 tisíc korun, což zhruba odpovídá jedné mzdě,“ řekl Závodský. Limit by neplatil pro takzvané živé hry.

Protest provozovatelů

Provozovatelé sázek a herních automatů začali téměř ihned po zveřejnění nového zákona o hazardních hrách z dílny ministerstva financí poukazovat na jeho nedostatky. Legislativní norma, které má výrazně zredukovat počet takzvaných pevných zařízení, podle nich třeba vůbec neřeší podnikatelskou nejistotu firem, které chtějí na trhu zůstat.

„Největším problémem navrhované regulace je, že nijak neřeší podnikatelskou jistotu subjektů, které na trhu zůstanou. Pokud stát chce, aby místo velkého množství malých heren tady byla luxusní kasina s vysokými daňovými výnosy a zaměstnávající mnoho lidí, tak potom jejich provozovatelé potřebují podnikatelskou jistotu na několik let. Bez toho nemůžou dělat investice za několik desítek milionů korun,“ upozornil sekretář Unie herního průmyslu Andrej Čírtek.

Internetové sázení

Reakcí na řízení Evropské komise proti České republice je povolení internetového sázení společnostem se sídlem v některé zemi EU. Nyní ho mohou provozovat pouze takové, které mají zřízené sídlo na území České republiky. „Právě na internetu dochází k únikům na daních. Podle NKÚ je to 600 milionů korun ročně, my odhadujeme roční únik dokonce přes jednu miliardu korun,“ podotkl ministr financí Andrej Babiš.

Změny však čekají také oblast státní správy a samosprávy. ůGesci ohledně povolování a dozoru převezme celní správa. Bude oslabena funkce ministerstva financí v základní roli a zůstane mu pouze dozor v této oblasti a schvalování zcela nových her a nových hazardních trendů na území ČR,“ přiblížil další novinku Závodský, podle nějž by se tak resort nově nezabýval vydáváním desítek tisíc jednotlivých povolení pro konkrétní zařízení.

Větší vliv pro obce

Výraznější slovo dostanou i jednotlivá města a obce. „Přenesení části rozhodovací pravomoci v rámci veřejné správy na nižší instance zaručuje efektivnější a optimálnější regulaci, neboť právě obce, na rozdíl od ústředního orgánu státní správy, znají nejlépe místní poměry, kterých se provoz hazardní hry může dotknout,“ poznamenal ministr Babiš a dodal, že obce zároveň budou moci plošně vyloučit všechny druhy technických a živých her z celého svého území.

Nový zákon
Návrh zákona nyní ministerstvo poslalo do meziresortního připomínkového řízení. Měl by platit od 1. ledna 2016. Součástí připravované legislativy k hazardu je také nový zákon o daních z hazardu. Konkrétní daňové sazby chce ministerstvo financí představit do konce letošního roku, nyní stále monitoruje situaci v okolních zemích.

Hazard v Česku je velmi lukrativní byznys. Podle statistik ministerstva financí Češi loni vsadili 123,9 miliardy korun. Nejvíce z toho, 51,4 miliardy korun, připadlo na interaktivní videoloterijní terminály. Z celkové výše prosázených sázek se hráčům na výhrách vrátilo 95,3 miliardy korun, reálně tak sázkaři a gambleři přišli o 28,6 miliardy korun.

Jen ve videoloterijních terminálech zůstalo přes 14 miliard korun. Do veřejných rozpočtů hazardní firmy loni odvedly kolem osmi miliard korun.

Autoři studie Psychiatrického centra Praha pak v aktuální studii uvedli, že česká společnost ročně na boj s následky hazardu vydá 14 až 16 miliard korun, dvě až pět miliard by se dalo ušetřit účinnou regulací „tvrdého hazardu“.

Autor: ČTK, čap

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video