Leonardo chce u ÚOHS zastavit zakázku na vrtulníky z USA | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Italové žádají zastavení armádního nákupu vrtulníků z USA

ČTK, bru

Italský výrobce vojenských vrtulníků Leonardo podal k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže návrh na zákaz plnění smlouvy mezi ministerstvem obrany a firmou Bell z USA, řekl mluvčí úřadu Martin Švanda. Firma Bell má podle smlouvy podepsané v závěru minulého roku dodat české armádě 12 vojenských vrtulníků.

Italové se účastnili tendru, v němž americká firma nabídla vrtulníky za 646 milionů dolarů, tedy téměř 15 miliard korun. Armáda má od Američanů dostat osm nových víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper v roce 2023.

Italská nabídka byla levnější, ale měla podle ministerstva nedostatky. Stroje například nesplňovaly armádní požadavek na odzkoušení v operacích. „Operačně ověřený, víceúčelový vojenský vrtulník s certifikovanou výzbrojí a formou nákupu vláda-vláda nám nenabídl nikdo jiný než Spojené státy,“ řekl dříve ministr obrany Lubomír Metnar. Podle něj Česko postupovalo v souladu s českým i evropským právem.

Kombinace obou vrtulníků umožňuje plnit různé mise od humanitárních a záchranných až po leteckou podporu.

Italský výrobce podal také loni v prosinci podnět k Antimonopolnímu úřadu, aby zakázku ministerstva obrany prošetřil. Úřad však správní řízení zastavil, podnět byl totiž podán až po uzavření smlouvy, napsal Deník N.

Rozklad proti tomuto rozhodnutí Italové nepodali, uvedl na jednání sněmovního výboru pro obranu Lubor Koudelka, který řídí sekci ministerstva pro akvizice.

Autor: ČTK, bru
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!