Jak hospodaří stát a obce? Všechno uvidíte na webu | E15.cz

Jak hospodaří stát a obce? Všechno uvidíte na webu

Jak hospodaří stát a obce? Všechno uvidíte na webu
Peníze
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK
vrb

Ministerstvo financí dnes spustilo základní verzi specializovaného informačního portálu, který bude zveřejňovat data o průběžném hospodaření státu. Stránky obsahují základní informace o letošním rozpočtu a podrobné informace, včetně tzv. rozklikávacího rozpočtu, za předchozí roky. Do konečné podoby se portál dostane ke konci letošního roku.

Ze zveřejňovaných dat na portálu monitor.statnipokladna.cz lze zjistit, jak se státu daří výběr daní či jak hospodaří ministerstva. Možné je si prohlédnout i rozvahu jednotlivých krajů či obcí. Přístup do portálu je bez autorizace a data v něm se budou aktualizovat automaticky.

„Jedná se o další krok pro zvýšení transparentnosti veřejných rozpočtů. Každý si bude moci na jednom místě zjistit podrobné informace o hospodaření na všech úrovních státní správy a samosprávy,“ uvedl ministr financí Miroslav Kalousek.

V první verzi obsahuje portál především data z Centrálního systému účetních informací státu. Aktualizovat se server bude jednou za čtvrtletí u dat z Centrálního systému účetních informací státu a jednou za měsíc u dat z Rozpočtového informačního systému.

Libice nad CidlinouLibice nad CidlinouAutor: monitor.statnipokladna.cz
Jak hospodaří třeba takové Libice nad Cidlinou? Na webu je to jednoduché vyhledat.

Během letošního roku bude podle MF systém postupně aktualizován a doplněn o další nástroje, jako je například možnost dynamické analýzy dat pomocí pokročilého nástroje pro reporting nebo automatické exporty pro systémy třetích stran. „Do své finální podoby bude portál uveden k 31. prosinci 2013,“ uvedlo ministerstvo.

Zveřejňování informací o hospodaření státu vychází ze zavedeného systému Státní pokladny. Ten od ledna propojil státní organizace, nyní jsou v systému data od 17 500 účetních jednotek, tedy například ministerstev, státních fondů, obcí, krajů, příspěvkových organizací nebo veřejných vysokých škol. V systému se již připravoval státní rozpočet na letošní rok. K rozpočtovým modulům systému Státní pokladny jsou totiž připojeny i všechny organizační složky státu, kterých je zhruba 280.

Autor: ČTK, vrb
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!