Jednal Hašek tajně se Zemanem? Nepřímo prý potvrdil, že ano | E15.cz

Jednal Hašek tajně se Zemanem? Nepřímo prý potvrdil, že ano

Michal Hašek vyzývá Bohuslava Sobotku, aby dal funkci k dispozici
Michal Hašek vyzývá Bohuslava Sobotku, aby dal funkci k dispozici
• 
ZDROJ: Euro - Tomas Novak

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Statutární místopředseda ČSSD Michal Hašek se v sobotu večer v Lánech setkal s prezidentem Milošem Zemanem. Hašek to nejprve popřel, po jednání předsednictva však nepřímo potvrdil, že se setkání uskutečnilo. Konalo se i podle Haškových oponentů, místopředsedy Lubomíra Zaorálka a senátora Jiřího Dienstbiera.

O schůzce psala některá média, podle nich byli na jednání se Zemanem také plzeňský hejtman Milan Chovanec, někdejší šéf poslaneckého klubu Jeroným Tejc, jihočeský hejtman Jiří Zimola a další prezidentův příznivec Zdeněk Škromach. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka řekl, že o schůzce nevěděl.

Hašek nejprve informace serveru popřel, po bouřlivé schůzi předsednictva, které vyzvalo Bohuslava Sobotku, aby rezignoval na post předsedy strany, Hašek schůzku s prezidentem ale nepřímo potvrdil.

„Já musím říci, že žádný obsah jednání s prezidentem republiky, jaksi nebyl předmětem jednání tady těchto usnesení nebo něčeho podobného,“ řekl k jednání předsednictva.

Haška se na schůzku s prezidentem údajně ptali i členové vedení a prý odpovídal vyhýbavě. Podle místopředsedy Zaorálka Hašek řekl, že se schůzka neuskutečnila v takovém formátu, na jaký byl dotazován.

Informace o schůzce Haška se Zemanem měl i senátor Dienstbier. Na dotaz, zda ho dnešní výzva předsednictva překvapila, prohlásil: „No, úplné překvapení to nebylo, protože jsem měl informace o schůzce u Miloše Zemana a slyšel jsem Miloše Zemana u Václava Moravce, kde to jeho vyjádření bylo naprosto zřejmé, že on už jasně počítal s tím, že na našem předsednictvu k něčemu může dojít.“

Domluva na odstřelení předsedy

Dienstbier i Zaorálek výzvu k odstoupení Sobotky kritizují. Podle Dienstbiera straně hrozí ztráta autonomie. Za usnesením podle něj stojí jedinci, kteří nesou mnohem větší podíl viny na volebním výsledku než šéf strany. „Právě tito lidé se s Milošem Zemanem domluvili, že odstřelí předsedu, je to podraz, podpásovka,“ řekl senátor Dienstbier.

Předseda ČSSD prohlásil že o schůzce hlavy státu se svým vnitrostranickým rivalem nic nevěděl. „Mrzí mne, že jsem o ní, pokud proběhla, nebyl ani já ani další členové vedení informováni. Asi si byli pro instrukce,“ řekl Sobotka na adresu sociálních demokratů, kteří v sobotu večer navštívili Lány.

Politologové: Na neúspěchu ČSSD se podepsali Zeman a Rusnok

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video