Klaus jednal se Sobotkou i o české výjimce z lisabonské smlouvy | e15.cz

Klaus jednal se Sobotkou i o české výjimce z lisabonské smlouvy

Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Sociální demokraté trvají na tom, že hlasování o české výjimce z lisabonské smlouvy by mělo být v parlamentu odděleno od rozhodování o přistoupení Chorvatska k unii. Právní dopady výjimky z Listiny základních práv EU bude sociální demokracie ještě analyzovat. Po dnešní schůzce s prezidentem Václavem Klausem to novinářům řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. S prezidentem hovořil také o postoji ČSSD k důchodové reformě a o plánech na případné změny ve vládou chystané reformě penzí.

„Sociální demokracie požaduje, a je to náš trvalý požadavek, aby se hlasovalo samostatně o přístupové smlouvě Chorvatska a samostatně o protokolu České republiky k lisabonské smlouvě,“ řekl Sobotka novinářům po jednání s Klausem. Způsob ratifikace je podle něj vnitropolitickým tématem. Je prý dost času na debatu o něm, protože ratifikace výjimky bude zahájena až na jaře příštího roku.

Klaus při přijetí Sobotky zmínil, že si ho k „letnímu rozhovoru“ pozval mimo jiné i kvůli schvalování české výjimky z lisabonské smlouvy. Výjimku z Listiny základních práv EU, která je připojena k lisabonské smlouvě, si vyžádal Klaus jako ochranu před údajnými případnými nároky sudetských Němců na majetek v ČR, přestože s tím podle mnohých právníků lisabonská smlouva o reformě institucí EU ani připojená listina nesouvisejí. Podle ČSSD prezident použil nacionalistické argumenty a falešnou hrozbu vydávání majetku sudetským Němcům, výjimka se přitom týká různých sociálních práv a ochrany životního prostředí.

Sobotka po dnešním setkání s Klausem řekl, že ČSSD má k výjimce z lisabonské smlouvy výhrady, neřekl ale jednoznačně, že ji ČSSD odmítne. Nyní prý strana analyzuje právní dopady výjimky. „Byli bychom velmi neradi, kdyby protokol jakýmkoliv způsobem omezil dostupnost a vymahatelnost sociálních práv, která garantuje Listina základních práv pro naše občany,“ řekl.

Česká výjimka z lisabonské smlouvy se podle původní dohody evropských politiků s českou vládou měla schvalovat spolu s přistoupením Chorvatska k unii. Spojení obou témat v jedno hlasování by se ale mohlo zkomplikovat v českém Senátu, kde mají sociální demokraté většinu. ČSSD totiž chce podpořit vstup Chorvatska, odmítá ale výjimku z Listiny základních práv EU, protože by to podle ní zhoršilo ochranu sociálních práv českých občanů.

Premiér Petr Nečas hovořil dříve o tom, že obě témata budou spojena. Po jednání z polským premiérem Donaldem Tuskem, jehož země nyní EU předsedá, Nečas v pátek řekl, že podle původních dohod v EU se má o konkrétních podrobnostech na evropské i národní úrovni dále jednat.

Řeč byla i o důchodové reformě

Předseda ČSSD dnes také Klause seznámil s výhradami ČSSD k vládnímu plánu důchodové reformy. Zopakoval, že ČSSD odmítá především zavedení takzvaného druhého pilíře reformy. Lidé by podle něj mohli dobrovolně přesměrovat část odvodů na sociální pojištění do vlastního spoření u fondů. K tomu by museli na stáří šetřit ještě určitou částku ze svého. Tématem schůzky s prezidentem byla také situace v EU, která se potýká s ekonomickými problémy některých členů eurozóny, a rozpočet ČR na příští rok.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery