Klaus: Krajské a senátní volby budou 12. a 13. října | E15.cz

Klaus: Krajské a senátní volby budou 12. a 13. října

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Letošní krajské volby se uskuteční v pátek 12. a v sobotu 13. října. V tyto dny se bude konat také první kolo voleb do třetiny Senátu. Rozhodl o tom dnes prezident Václav Klaus. Kandidátní listiny pro volby do krajských zastupitelstev i do horní komory parlamentu tak bude nutné předložit nejpozději v úterý 7. srpna.

ČSSD stojí od roku 2008 v čele všech krajů kromě Prahy. Má nyní 11 hejtmanů a dvě hejtmanky. Bude se tedy snažit udržet vládu nad regiony a usilovat o většinu z celkových 675 krajských mandátů.

Před čtyřmi lety tehdy vedoucí občanští demokraté ztratili 111 křesel, obsadili jich pak 180. O stovku víc jich měli právě sociální demokraté, když si tehdy polepšili o 175 mandátů. Třetí příčku obsadila KSČM se 114 křesly, lidovci jich dostali 56. VV ani TOP 09 do minulých krajských voleb nezasáhly, druhá nejsilnější vládní strana vznikla až rok po jejich konání.

Také v Senátu má ČSSD nyní většinu. Křesla bude obhajovat ale jen v šesti z 27 obvodů. Vládní ODS bude naopak usilovat o zachování 14 z 25 stávajících mandátů. Pětičlenný senátorský klub TOP 09 a STAN - stejně jako šestičlenná frakce lidovců - může ztratit tři křesla. O udržení jednoho ze dvou mandátů se bude snažit KSČM. Severočeši.cz mohou ve volbách jen získat a přidat další ke svým dvěma senátorům.

Letošní volby tak nemohou ohrozit většinu nevládních stran v horní komoře. K ústavní většině by jim stačilo obhájit osm mandátů. Ve volbách se proto bude rozhodovat spíše o tom, zda ČSSD napodobí své předloňské vítězství, kdy získala 12 senátorů, a zda ODS na rozdíl od roku 2010 obhájí více než osm mandátů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video