Klaus: Nobelova cena pro EU? To je snad legrace | E15.cz

Klaus: Nobelova cena pro EU? To je snad legrace

Klaus: Nobelova cena pro EU? To je snad legrace
Václav Klaus
• 
ZDROJ: mediafax

ČTK
jnd

Udělení Nobelovy ceny za mír za rok 2012 Evropské unii vyvolalo v Česku souhlasné, avšak i kritické nebo překvapené reakce kvůli tomu, že nebyla oceněna konkrétní osobnost. Prezident Václav Klaus to považuje za vtip, naopak šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg (TOP 09) míní, že vyznamenat unii je správné rozhodnutí. Čeští uživatelé internetu pak rozhodnutí výboru zhodnotili řadou vtípků.

Norský Nobelův výbor vyznamenal EU za šíření míru a demokracie a za dlouhodobou roli při sjednocování starého kontinentu. Podle prezidenta Klause je dnešní udělení Nobelovy ceny za mír Evropské unii tragický omyl. Ocenění podle něj má smysl, pokud se dává konkrétnímu člověku, nikoli byrokratické instituci. Klaus už v reakci na první informace o ocenění EU uvedl, že tomu nemůže věřit a považuje to za legraci.

„Já jsem skutečně myslel, že to je kachna, že to je žert nebo legrace. Nemohl jsem si ani ve snu představit, že by to někdo myslel vážně,“ prohlásil prezident. Dodal, že Nobelova cena má smysl, pokud ji dostane „konkrétně definovaný člověk za určitý unikátní výkon“. „Dávat to instituci, navíc v tomto případě byrokratické, to je prázdné vyznamenání. Nevím, jestli se to vůbec někdo odváží převzít, takže, prosím vás, tudy asi cesta k udělování Nobelových cen nevede,“ řekl.

Naopak podle Schwarzenberga unie že přispěla k tomu, že velké státy na jejím území problémy řeší pouze mírovými cestami. Ministr podotkl, že osobně by byl šťastnější, kdyby cenu za své zásluhy dostala nějaká osobnost. Podle něj ale není sporu o tom, že EU je „největší dílo míru“, které vzniklo po zkušenosti dvou světových válek. „EU byla založena jako mírový projekt, a tím se dosáhlo toho, že velké státy řeší problémy pouze mírovými prostředky,“ uvedl Schwarzenberg.

Nobelovu cenu pro EU jednoznačně uvítal místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. V době, kdy je unie oslabená ekonomickou krizí, je podle něj důležité připomínat význam EU pro nekonfliktní uspořádání v Evropě. „Pokud by se kola začala obracet zpátky, mohly by se v Evropě znovu začít malovat hranice, a to vedlo vždy k napětí i válečným konfliktům,“ řekl.

Havlovská Nadace Forum 2000 sledovala udělování pozorně, neboť mezi kandidáty byli podle nadace i Ljudmila Alexejevová, legendární sovětská disidentka, a běloruský aktivista Ales Bialacki. Udělení ceny pro EU vnímá nadace jako ocenění původního étosu EU coby projektu, jež má zajistit trvalý mír. „Oceňujeme i zřejmou snahu Nobelova výboru podpořit evropské integrační úsilí v době, která je očividně kritická a kdy se objevují určité snahy o redefinici společných evropských hodnot,“ uvedl člen Ivo Šilhavý ze správní rady nadace.

Rozhodnutí výboru překvapilo ředitelku Knihovny Václava Havla Martu Smolíkovou. Řekla, že se s ním sice dá souhlasit, ale že cenu by měly dostávat nikoliv instituce, nýbrž osobnosti, které úsilí o mír nemají jako povinnost. Nobelovu cenu by neměli dostávat ti, kdo mají úsilí o mír jako součást náplně práce, ale ti, kteří se o něj zasloužili, aniž to je jejich poslání, odkázala na Havlovu myšlenku Smolíková.

Rozhodnutí výboru jednoznačně schvaluje předsedkyně Českého helsinského výboru Anna Šabatová. „Považuji to za velmi silné gesto. Velmi to vítám. EU je mírový projekt. Je to připomenutí evropských hodnot,“ řekla Šabatová, podle níž mají lidé někdy tendence zapomínat a brát mír jako samozřejmost.

Kritický byl předseda europoslanců ODS a známý euroskeptik Jan Zahradil. „Netušil jsem, že výbor udělující Nobelovu cenu prokáže opět takový smysl pro humor a bude pokračovat v linii započaté udělením ceny (americkému) prezidentovi (Baracku) Obamovi za nic. Obávám se však, že i tento vtip málokdo pochopí,“ sdělil Zahradil.

Češi na internetu objevili "norský humor"

Vcelku podobné hodnocení jako prezidentův mluvčí k rozhodnutí výboru zaujali i Češi na internetových sociálních sítích. „V každém případě je třeba uznat, že EU si mnohem víc zaslouží Nobelovu cenu za mír než za ekonomii,“ míní jeden z přispěvovatelů. „EU dostane za nobelovku 900,000 eur. Společná měna je zachráněna,“ hodnotí s úšklebkem nečekané zvýšení zůstatku na účtech EU v době ekonomické krize jeho kolega.

„Havel to nestihl, EU ještě ano. Gratuluji,“ nedává příliš šancí společnému evropskému projektu další škodolibý uživatel sítě Facebook a jiný hodnotí: „Nobelova cena míru byla dlouho kontroverzní, pak obskurní, a ode dneška je definitivnĕ jen k smíchu“. „Netušil jsem, že existuje něco jako 'norský humor'. Natož, že je tak dobrej,“ uzavírá uznale jeden z diskutujících.

Autor: ČTK, jnd
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!