Koalice podpoří změny u zakázek, podle TOP 09 ale nejdou do hloubky | E15.cz

Koalice podpoří změny u zakázek, podle TOP 09 ale nejdou do hloubky

Úplatek, korupce
Úplatek, korupce
• 

vrb, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Koalice ve sněmovně podpoří vládní návrh zákona o veřejných zakázkách a pozměňovací návrh z dílny ministerstva pro místní rozvoj, který má řešit problém nejasných vlastníků vítězů veřejných tendrů a jejich subdodavatelů. Zrušení anonymních akcií na doručitele ale včlení až do chystaného zákona o obchodních korporacích. TOP 09 upozorňuje na to, že k rozkrytí vlastnické struktury zájemců o veřejné zakázky do hloubky bude potřeba předpis ještě zpřísnit.

Zatím alespoň kompromisní znění, časem ale zřejmě další změny, shodli se na dnešním jednání K9 koaliční lídři po diskusi o návrhu, jak zvýšit transparentnost veřejných zakázek.

Kompromisní návrh poslankyně Andrýsové počítá s tím, že vítězná firma v tendru bude muset předložit seznam všech svých subdodavatelů, kterým uhradila více než 10 procent z celkové ceny zakázky. U zakázky nad 300 milionů korun by se to týkalo už subdodavatelů, kteří zajistili více než pět procent zakázky.

„Pokud je vítězná firma akciovou společností, je přílohou seznamu i seznam akcionářů, vlastnících akcie v hodnotě více než 10 procent základního kapitálu. Zadavatel, například obec, pak tyto informace musí uveřejnit na svém webu,“ vysvětlila návrh Andrýsová.

Finální vlastník může i s novými pravidly zůstat utajen, upozorňuje TOP 09

Podle TOP 09 ale taková pravidla nejdou v odhalování subdodavatelů dostatečně do hloubky a dají se poměrně snadno obejít. „Posunuli jsme to o stupeň vlastnictví níže, ale pořád jsme to neposunuli tak, abychom našli finálního vlastníka.

Pokud další společnost bude mít jen anonymní vlastníky, tak to už nerozkryjete,“ upozornil poslanec TOP 09 Jan Farský.
Další mezerou zákona podle něj je to, že odhalování vlastníků podmiňuje množstvím držených akcií, nikoliv podílem na zisku. „To neeliminuje to, aby někdo, kdo má jednu akcii, na ní čerpal 99 procent zisku,“ řekl.

Nová pravidla pro zveřejňování vlastníků u vítězů veřejných tendrů a jejich subdodavatelů podle něj proto slušné uchazeče o zakázky administrativně zatíží, a manipulacím s veřejnými penězi nezabrání. TOP 09 proto chystá ještě přijít s pozměňovacími návrhy.

„Ve chvíli, kdy budou zrušeny anonymní akcie, bude dosaženo toho, že bude rozkryta celá struktura,“ řekl předseda VV Radek John. Koalice je podle zástupců vládních stran dohodnuta, že zrušení anonymních akcií bude obsahovat připravovaný zákon o obchodních korporacích. Ten má za sebou ve sněmovně první čtení, povinnost odkrýt při veřejné zakázce majitele akcií ale firmám ukládá až od roku 2015.

Autor: vrb, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video