Hypotéky zlevňují, po slabším létě poptávka oživuje | E15.cz

Hypotéky zlevňují, po slabším létě poptávka oživuje

Aleš Pospíšil

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Poohlížíte se po vlastním bydlení, pak jednejte bez zbytečného odkladu. Průměrná sazba sice klesla na 2,36 procenta, ale banky už o moc níž nepůjdou.

Zásadní sdělení pro ty, kteří chtějí bydlet ve svém: průměrná úroková sazba hypotečních úvěrů podle Fincentrum Hypoindexu klesla v říjnu o 0,11 procentního bodu na 2,36 procenta. Od ledna letošního roku se tak průměrná úroková sazba již propadla o 64 bazických bodů, tzn. víc jak o půl procentního bodu.

A důvod? Konkurenční boj o klienta... Jen pro zajímavost, průměrná výše hypotečního úvěru překonala hranici 2,4 milionu korun.

Počet sjednaných hypoték vzrostl v říjnu oproti září o 668 na 7 027. Sedmitisícovou hranici překonal počet sjednaných hypoték v letošním roce pouze v červnu, kdy si do bank přišlo pro hypotéku 7 119 klientů.

Nižší sazby napomohly zatím k letošnímu rekordnímu objemu poskytnutých úvěrů. Celkem banky v říjnu poskytly hypotéky za 16,953 miliardy korun, což je téměř o dvě miliardy více než v září.

Tip: Jaké úrokové sazby nabízejí jednotlivé banky? Naše kalkulačka vám to spočítá.

Ve srovnání s loňským říjnem bylo ale letos v říjnu poskytnuto o 3 563 hypoték méně a objem byl o 7,3 miliardy korun nižší než před rokem.

Loňské žně se letos nezopakují

Banky letos poskytly hypoteční úvěry v celkovém objemu více než 145 miliard korun, což je méně než loni, kdy to ve stejném čase bylo již téměř 184 miliard korun.

Zájemci o hypotéku by neměli otálet, jelikož sazby na mezibankovním trhu od září rostou (naproti tomu hypoteční sazby klesají). Bankám se tak prostor pro další pokles tenčí. Naznačují to i minimální nabídkové úrokové sazby hypoték v jednotlivých bankách.

Mzdová kalkulačka