Jak si odečíst zaplacené úroky z hypotéky z daní | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Jak si odečíst zaplacené úroky z hypotéky z daní

Jak si odečíst zaplacené úroky z hypotéky z daní
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz
Prezentace klienta •

Dlouhodobé úvěry je třeba plánovat do důsledku. Je třeba být pozorný nejen na sjednávané smluvní podmínky, ale i na daňové povinnosti a případné úlevy. Úroky pro snížení daňového základu je proto zejména v prvních letech splácení hypotéky pečlivě hlídat a každý rok provádět odpočet úroků. 

K odpočtu úroků z úvěru na vlastní bydlení v daňovém přiznání platí tři základní podmínky. Být účastníkem úvěrové smlouvy, vlastnit nebo spoluvlastnit předmět financování a užívat předmět financování k trvalému bydlení.

Zákon stanovuje, že jde odečíst z daní úroky z úvěru, který byl prokazatelně použit na pořízení si vlastního bydlení. To se týká všech úvěrů ze stavebního spoření, ale i hypoték ať už na byt, rodinný dům nebo i stavební pozemek. K uznaným odečitatelným položkám od základu daně patří také úroky z hypotéčního úvěru použitého na opravu, úpravu bytu nebo domu. Odečíst úroky z úvěru zákon výslovně zakazuje, pokud byl úvěr použit na pořízení rekreační, podnikatelské, investiční nemovitosti.

Stát rozdává hypotéky pro mladé, ti o ně nejeví zájem

Výše částky, o kterou si daňový poplatník může snížit svůj roční základ daně, závisí na výši sjednané úrokové sazby a počtu let do konce splatnosti hypotéky. Úroky z úvěru na bydlení zákon dovoluje ale odečíst v maximální výši 300 tisíc korun ročně, tedy 25 tisíc korun měsíčně.

Jedním z důvodů, proč je třeba začít odečítat úroky z daní hned na začátku úvěru, je podle ní třeba i to, že samotný úvěr je právě v tomto období umořován většinou jen 20 procent z celkové splátky. A 80 procent činí právě úroky. A problém je, že o odečtení úroků z daňového základu nelze žádat se zpětnou žádostí.

Některé banky mírně navýšily úrokové sazby. Skončí levné hypotéky?

Zákon o dani z příjmu dovoluje snížit základ daně o úroky zaplacené bance i za úvěr na koupi pozemku. Klient musí doložit, že na pozemku bude možné stavět objekt bydlení. Ale jsou tu i další podmínky. První je, že se na zakoupeném pozemku začne nejdéle do čtyř let od poskytnutí úvěru stavět. Druhou podmínkou je, že stavba bude určená k trvalému bydlení, tedy jí bude přiděleno číslo popisné. Jasným dokladem pro finanční úřad je stavební rozhodnutí nebo ohlášení stavby od příslušného úřadu.

Autorka je finanční poradkyní Partners.

6 věcí, které byste měli vědět o americké hypotéce

 

Daňové přiznání

Daňové přiznání musí v roce 2020 (resp. za rok 2019) podat všichni živnostníci a podnikatelé, ale i někteří zaměstnanci nebo studenti, kteří mají více brigád nebo při studiu podnikají jako OSVČ. Povinnost se týká všech s příjmy nad 15 tisíc korun, kteří nejsou osvobozeni od daně z příjmu.

V našem přehledu termínů najdete, kdy se jednotlivé daně platí a jak lze odevzdání daňového přiznání oddálit. Myslete na to, že pokud jste OSVČ, společně s daňovým přiznáním musíte odevzdat i Přehled o příjmech a výdajích.

 V daňovém přiznání a výpočtu měsíční čisté mzdy lze uplatňovat daňové slevy.

Daňové přiznání odevzdáváte i v případě, že jste nabyli nemovitý majetek. Mimo domů a bytů sem patří i pozemky a garáže.

S podáním daňového přiznání vám pomůžou formuláře i kalkulačky

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud