Koronavirus: V Česku se denně se testují dvě stovky lidí | E15.cz

Koronavirus: V Česku je již 32 případů nákazy. Přibylo šest lidí

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

V Česku jsou dva nové případy nákazy novým typem koronaviru. Jde o manželský pár, který byl lyžovat v severní Itálii. Zůstanou v domácí karanténě. Celkem bylo v poledne infikovaných 28 lidí. Na twitteru to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Odpoledne podle vyjádření premiéra Babiše přibyly další tři případy a večer čtvrtý.

Pozitivní testy pocházejí podle Vojtěcha z pražské Nemocnice na Bulovce. "Jedná se o manželský pár, který byl lyžovat ve středisku Val Gardena v Itálii se skupinou osob, u kterých se již v minulých dnech onemocnění potvrdilo. Oba jsou v domácí karanténě," napsal Vojtěch.

První tři případy nákazy koronavirem v Česku testy odhalily před týdnem v neděli. Během pátku i soboty přibylo po sedmi nových nakažených. Celkem 22 případů má souvislost s Itálií. Jde o lidi, kteří tam pobývali, dva se od nich nakazili. Zbylé čtyři případy mají vazby na americký Boston.

Průběh nemoci u všech infikovaných je stále mírný, někteří jsou zcela bez obtíží. Léčí se v pražské Nemocnici Na Bulovce a v nemocnici v Ústí nad Labem, postupně ale přibývá nemocných v domácí karanténě. Zdravotníci jí začali dávat přednost, aby zůstala nemocniční lůžka volná pro lidi s případným vážným průběhem nemoci.

Od soboty ministerstvo zdravotnictví zavedlo opatření, které dopadá na lidi vracející se z Itálie. Týká se českých občanů a cizinců, kteří v Česku trvale a přechodně žijí nebo pracují. Mají povinnost ohlásit se po návratu lékaři a zůstat ve dvoutýdenní karanténě. Omezení se nevztahuje na řidiče kamionů a zdravotní služby a na piloty. Česko také v sobotu přestalo vydávat víza lidem v Íránu, který podobně jako Itálie patří ke koronavirem silně zasaženým zemím.

S Itálií i dalšími dvěma zeměmi s velkým počtem nakažených, Čínou a Jižní Koreou, přerušilo Česko už dřív letecké spojení. Platí také zákaz vývozu dezinfekčních přípravků na ruce a respirátorů s vysokou účinností do zahraničí.

Na deseti hraničních přechodech budou od pondělí namátkové kontroly, při nichž budou hasiči lidem v autech měřit teplotu. Lidé přijíždějící do Česka také na hranicích, v mezinárodních vlacích a na leteckých spojích dostanou informační letáky ke koronaviru.

On-line přenos z dění kolem koronaviru sledujte zde

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video