Doprava - úřad ruší zákaz průjezdu kamionů přes Říčany | E15.cz

Krajský úřad ruší zákaz průjezdu kamionů přes Říčany

Krajský úřad ruší zákaz průjezdu kamionů přes Říčany
Kontrola kamionů, ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Středočeský krajský úřad zrušil zákaz průjezdu kamionů nad 12 tun přes Říčany u Prahy a okolí. Opatření obecné povahy mělo podle úředníků nedostatky. Řekl to starosta Říčan Vladimír Kořen (Klidné město). Zákazové značky osazené loni v listopadu tak radnice bude muset nechat zakrýt. Kořen uvedl, že město boj proti přetíženým kamionům nevzdává a očekává, že mu pomohou středočeští zastupitelé.

Podle krajských úředníků byly při vydání opatření porušeny právní předpisy. Nedostatky se týkají lhůt, stanovisek jednotlivých orgánů a způsobu vyvěšení na úředních deskách dotčených obcí. "Ty věci jsou formálního charakteru. Prostě úředníci rozhodli tak, jak rozhodli," uvedl Kořen. Proti rozhodnutí podle něj není odvolání.

Podle Heleny Frintové z krajského úřadu bylo opatření obecné povahy vydané odborem správních agend a dopravy říčanské radnice nedostatečně odůvodněno a nedostatky byly i ve způsobu zveřejnění záměru a následného stanovení místní úpravy provozu.

Dalším důvodem pro zrušení byly "zásadní procesní vady, které zakládají nepřezkoumatelnost a zmatečnost celého řízení". "Město Říčany má možnost proces omezení opakovat v souladu s platnou právní úpravou," dodala Frintová.

Říčany zákazem reagovaly na iniciativu Prahy, která připravuje podobně razantní zákaz. V Říčanech a okolí se opatření vztahovalo na kamiony nad 12 tun, které nemají v místě nakládku nebo vykládku.

Zákaz se týkal zejména silnice druhé třídy číslo 101, která slouží jako přivaděč k dálnici D1. Kvůli nedokončenému Pražskému okruhu si tudy zkracují cestu řidiči na trase mezi Plzní a Brnem na jedné straně a Hradcem Králové či Mladou Boleslaví na straně druhé.

Strážníci na silnici 101 po odhalení nových značek začali okamžitě zastavovat řidiče. Pokles nákladní dopravy byl podle radnice razantní, snížil se zhruba na polovinu. Podle odhadů šlo o úbytek zhruba tisíce nákladních vozů denně.

Říčany podle Kořena požádají středočeské krajské zastupitele, aby přijali usnesení, kterým by souhlasili s umístěním značek na krajských komunikacích. "Zatímco pražský magistrát své obyvatele chrání a bojuje za ně, středočeští zastupitelé nechají situaci v rukou úředníků? Očekávám, že se za nás zastupitelé postaví napříč politickým spektrem a rozhodnou, že souhlasí se zákazem tranzitu kamionů na Říčansku," uzavřel Kořen.

Autor: ČTK
 

Podpořte E15 v anketě Křišťálová lupa

Deník E15 byl nominován v anketě Křišťálová Lupa 2020 o nejlepší zpravodajský web v Česku. Podpořte nás svým hlasem - ZDE.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!