Krejčíř se pokusil vytunelovat Čepro, rozhodl soud. Vyměřil mu 15 let vězení | E15.cz

Krejčíř se pokusil vytunelovat Čepro, rozhodl soud. Vyměřil mu 15 let vězení

Radovan Krejčíř
Radovan Krejčíř
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Za snahu o vytunelování státního podniku Čepro a přípravu vraždy celníka poslal soud uprchlého Radovana Krejčíře na 15 let do vězení. Do tohoto trestu se započítávají i jeho dřívější odsouzení za půlmiliardový daňový únik a další zločiny, za něž byl odsouzen dříve. Rozhodl o tom dnes pražský městský soud. Verdikt není pravomocný, kauzou se bude zabývat odvolací soud. Krejčíř je nyní ve vazbě v Jihoafrické republice. Česko usiluje o jeho vydání, kterým se bude tamní soud zabývat 28. ledna.

Soud potrestal pěti roky vězení také bývalého obchodního ředitele Čepra Martina Pechana. Krejčíř s Pechanem by podle soudu měli společně zaplatit Čepru škodu přes 18 milionů korun a úroky z prodlení, protože podle soudu škodu státnímu podniku způsobili.

Předsedkyně trestního senátu Hana Hrnčířová při zdůvodnění rozsudku zdůraznila, že Krejčíř dostal trest na samé horní hranici trestní sazby. Hlavním důvodem bylo to, že páchal trestnou činnost opakovaně a v minulosti mu české soudy uložily 10,5 roku vězení. U Pechana soud naopak zvolil mírnější trest, protože od páchání trestné činnosti uběhla dlouhá doba.

Krejčíř s bývalým obchodním ředitelem Čepra Martina Pechanem podle obžaloby vytvořili fiktivní pohledávky firem Bena a Tukový průmysl Ostrava vůči Čepru za zhruba tři miliardy korun. Peníze v roce 2003 a 2004 vymáhali soudně, o čemž se však podnik vůbec nedozvěděl.

Krejčíř a Pechan prý totiž prostřednictvím dalších obviněných přesvědčili úřednici z podatelny Čepra, aby sebrala soudní obsílky. Soudy pak domnělý nárok firem pravomocně uznaly a k exekuci ve státním podniku nedošlo jen díky zásahu policie. Pechan se hájí tím, že pohledávky byly pravé.

Soud s tím ale nesouhlasil. Soudkyně v několikahodinovém zdůvodnění rozsudku rozsáhle popisovala složitý systém, jak Krejčíř s Pechanem s pomocí takzvaných „bílých koní“ uzavírali smlouvy o postoupení pohledávky, aby situaci kolem Čepra co nejvíce znepřehlednili.

Ředitel promluvil

Krejčíř údajně také chtěl vymáhat po státu dvě miliardy korun tak, že nechal ve firmě Tukový průmysl uložit padělané peníze a hodlal podplatit některého celníka, aby je naoko zabavil na úhradu celního dluhu firmy a následně s penězi uprchl. Podle obžaloby se poté chtěl celníka, kterého měl sehnat dosazený jednatel firmy Radek Zwierzyna, zbavit. Zwierzyna se ale začal bát o život a v červnu 2005 vše oznámil na policii.

Krejčíř krátce poté utekl policistům při domovní prohlídce své vily v Černošicích. S manželkou a synem odletěl na Seychely, později přesídlil do Jihoafrické republiky. České soudy v minulosti Krejčířovi uložily 10,5 roku vězení za více než půlmiliardový daňový únik a další skutky.

Dnešní rozsudek přivítalo Čepro, podle kterého bude mít význam při řešení civilního sporu o obří pohledávku vůči státnímu podniku 2,6 miliardy korun. „Rozhodnutí soudu tak nejen potvrzuje správnost kontinuálního postoje vedení společnosti Čepro, které tvrzené pohledávky od počátku odmítá jako fiktivní,“ uvedlo Čepro v tiskové zprávě.

Podmínka pro úřednici

V Krejčířově organizovaném gangu údajně byl Aleš Zagora, který dostal pět let ve vězení. Další členové Jaroslav Siuda, Tomáš Pavlíček, Jan Kohoutek a Ivo Hricik dostali dvou a tříleté podmínky. U zbývajících tří členů údajného Krejčířova gangu Radka Nauše, Jaromíra Raidy a Aleše Kohoutka soud upustil od potrestání. Muži vinu popírali. Potrestána nebyla ani poslední obviněná úřednice z Čepra Ivana Skopcová.

Státní zástupce Jaroslav Dolejší nechtěl komentovat, zda je s rozsudkem spokojen. „Soud provedl velmi podrobné dokazování, a to se odrazilo v jeho rozhodnutí,“ řekl novinářům Dolejší. Podle něj totiž soud jeho obžalobu zpřesnil. Žalobce se částečně proti rozsudku odvolal, jelikož nesouhlasil s tresty pro Pechana, Siudu a Skopcovou. U ostatních si ponechal lhůtu pro odvolání, což udělala i většina advokátů.

Krejčíř utekl policistům při domovní prohlídce své vily v Černošicích. Podle soudkyně policisté při prohlídce jeho honosného sídla našli spousty papírků s poznámkami, grafy a postupy. Jeden byl prý výstižně nadepsán „scénář Čepro“. Krejčíř po útěku s manželkou a synem odletěl na Seychely, později přesídlil do Jihoafrické republiky.

Krejčíř je nyní ve vazbě v Jihoafrické republice čeká, jak vysoký trest dostane za pokus o vraždu, únos a přechovávání drog. V JAR je obviněn i z dalších trestných činů. Česká republika usiluje o jeho vydání už od roku 2007.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video